Tāpēc pēc treniņiem ir jābūt piesardzīgiem.
Eksperiments – kam būs labāka imunitāte
Raidījums nolēma eksperimentā ar klīniskās imunoloģes, Rīgas Stradiņa universitātes imunoloģijas studiju programmas vadītājas Ineses Mihailovas palīdzību pārbaudīt divu cilvēku – jaunākas nesmēķējošas sievietes un vecāka smēķējoša vīrieša – imunitāti.
Imunoloģe abus sūtīja uz analīzēm – gan pilna asins aina, gan specifiskākas analīzes. Kopējā šo analīžu cena katram ir ap 28 eiro, un galvenais princips – meklēt, vai organismā ir kāds iekaisums, kas varētu liecināt, ka tas ar kaut ko cīnās jeb notiek pastiprināta imūnreakcija.
Un abiem rādītāji ir normas robežas, atšķirība ir vien imūnglobulīna IGe līmenī, kas liecina par kādu alerģisku reakciju, un ārste norāda, ka smēķētājiem ir lielāka slodze plaušām, bet, vai šo rādītāju ietekmējusi tieši smēķēšana, – viennozīmīgi pateikt nevar.
Un, lai gan abiem imunitāte strādā, tas noteikti nenozīmē, ka viņi nevar saslimt ar Covid-19. Ārste atgādina, ka imūnsistēma ir tik smalka, ka prognozēt un paredzēt, kur var izrādīties kāds caurums, faktiski nevar.
"Ja jums kāds uzklepo pamatīgu vīrusa devu un jums ir tas caurums imunitātē, tad ar visu mērcēšanos āliņģī un pareizo dzīvesveidu jūs tomēr varat vienalga saslimt," raidījumam uzsvēra ārste.
Smēķēšanas ietekme uz Covid-19 slimības gaitu un mirstību nav īsti pierādīta, tā vasarā secināja Pasaules Veselības organizācija.
Taču liekā svara problēma un tā ietekme gan, šogad augustā ASV Ziemeļkarolīnas Universitāte Čapelhilā publicēja pētījumu, ka cilvēkiem ar lieko svaru, saslimstot ar Covid-19, ir divas reizes lielāks risks, pirmkārt, nokļūt slimnīcā, un, otrkārt, par 48% augstāks risks arī nomirt nekā citiem, kuriem svara problēmas nav konstatētas.