VVD raidījumam apliecināja, ka tie šajā teritorijā nedrīkstētu atrasties.
Teritorijā saimnieko lauksaimnieku kooperatīvs “VAKS”. Taču tam nav B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas darbam ar amonija nitrāta mēslojumu šajā adresē. Pēc VVD darbinieku vizītes pagājušajā nedēļā, uzņēmums apņēmies atļauju nokārtot.
"Mēs esam nesen tur, divus mēnešus Jelgavā. Mums ir šī B kategorija, bet jāsaka, tā ir arī mūsu kļūda, mēs nebijām pamanījuši, ka tur nav iekšā minēta šo slāpekli saturošo mēslu uzglabāšana. Mēs tagad kārtojam to atļauju. Visticamāk, tā tuvākajā laikā arī būs," skaidro "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons. Kooperatīvs sola drīzumā mēslojumu nogādāt lauksaimniekiem.
Minerālmēslu kaudzes teritorijā bija pārāk lielas, tādēļ VVD deva divas nedēļas to izvešanai. Dienesta Zemgales reģionālās pārvaldes direktors Hardijs Verbelis stāsta, ka uzņēmums ne tikai uzglabājis amonija nitrātu saturošu mēslojumu bez atļaujas, bet arī pārsniedzis Ministru kabineta noteikumos pieļauto apjomu, ko drīkst turēt bez īpašas rūpniecisko avāriju novēršanas programmas.
"Šajā gadījumā uzņēmumam nebija nekāda veida atļaujas. Vienīgais tas, ka viņi bija sadalījuši šo daudzumu divās praktiski vienādās daļās - pa tūkstoš tonnām katrā dzelzceļa sliežu pusē. Teritorija tomēr tā ir viena, objekts ir viens," pauž Verbelis.
Pagaidām nekādu sodu "VAKS" nav saņēmis. VVD vērtēs, kā uzņēmums izpilda prasības, bet Verbelis domā, ka "bez soda arī neiztiks".
Cits uzņēmums Liepājā “CTEX”, kas uzglabā un jauc minerālmēslus, nav tik pretimnākošs VVD inspektoriem. Teritorijā Grīzupes ielā 8 agrāk saimniekoja uzņēmums “NPK Expert”, kuram maijā pasludināja maksātnespēju. Kad VVD septembra sākumā ieradās pārbaudīt, vai kompānija ir atbrīvojusi teritoriju no amonija nitrāta minerālmēsliem, viņi atklāja, ka te biznesu nu jau bez atļaujas turpina “CTEX”.