Somijā ir ap 3000 pludmales, no tām 200 strādā glābēji. Visos peldbaseinos, SPA un pludmalēs tiek ievēroti vienoti drošības noteikumi. Drošības vestu lietošana visos vecumos uz jebkāda ūdens transporta līdzekļa ir obligāta. Pieļaujamais alkohola līmenis asinīs, atrodoties laivā, ir tāds pats, kā auto satiksmē.
Somijas Peldētapmācības un Dzīvības glābšanas federācijas pārziņā ir apmācība un ūdens drošība visas valsts līmenī. Tā dibināta 1956. gadā un apvieno 11 organizācijas, kas ik gadu veic ap 3000 peldēšanas skolotāju un glābēju apmācību. Peldēšanas skolotāji specializējas vispārējā peldētpamācībā, darbā ar zīdaiņiem un vingrošanā ūdenī, tostarp arī fizioterapijā. Glābēju kursos apgūst specifiku darbam atklātos ūdeņos vai peldbaseinā. Tāpat federācija izstrādā dažādus noteikumus gan par drošu uzvedību pie ūdenstilpēm, gan tehniskās vadlīnijas būvniecībai, uzturēšanai un pārvaldīšanai.
Būtisks federācijas darbs tiek ieguldīts lobismā, dalībā dažādu likumu un noteikumu izstrādē.
Pagājušā gadsimta 30. gados Somijā ik gadu noslīka vairāk nekā 980 cilvēki. Sākot no 1975. gada kļuva pieejama peldētapmācība peldbaseinos un noslīkušo skaits samazinājās līdz 377 cilvēkiem. 2018. gadā noslīka 164 personas. Astoņi no desmit bija vīrieši, gandrīz katrs sestais noslīkšanas upuris bija 65 gadus vecs vai vecāks. Somijā biežākie noslīkšanas negadījumi notiek, nejauši iekrītot ūdenī, peldoties vai atrodoties laivā. Lielākā daļa nelaimes gadījumu notiek vietās, kur nav glābēju.
No visām ES valstīm saskaņā ar Eurostat datiem 2017. gadā visvairāk noslīkušo uz 100 000 iedzīvotāju bija Latvijā - 5,6, salīdzinājumam Somijā - 1,5.
Konferenci "Cilvēkdrošība uz ūdens - vai stratēģija var izglābt dzīvības?" rīko Latvijas Peldēšanas federācija SIF programmas NVO fonds 2020 projektā "Atbalsts Latvijas peldēšanas federācijas darbības stiprināšanai un interešu aizstāvībai cilvēkdrošības uz ūdens veicināšanas jomā" ietvaros sadarbībā ar biedrību "Peldēt droši" un ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Konferences video ieraksts pieejams šeit.
Raksts tapis sadarbībā ar biedrību "Peldēt droši".
Seko mums arī Instagram un uzzini visu pirmais!