Covid-19 izplatībai pieaugot, daudzās valstīs kā obligāts vai ieteicams drošības pasākums ir mutes un deguna aizsegu nēsāšana, tostarp Latvijā, kur tie obligāti jālieto sabiedriskajā transportā. Par to, vai un cik efektīvas ir dažādas sejas maskas, vēsta akadēmiskais žurnāls "Nature".
Kad viņas dāņu kolēģi sāka dalīt auduma sejas maskas Gvinejas-Bisavas iedzīvotājiem, lai ierobežotu koronavīrusa izplatību, Kristīne Benna nebija pārliecināta par šādu izvēli.
"Es teicu - jā, tas varētu būt labi, bet ir ierobežoti dati par to, vai sejas maskas patiešām ir efektīvas," sacīja Benna, kura ir globālās veselības pētniece Dienviddānijas universitātē un desmitgadēm bijusi viena no sabiedrības veselības kampaņu vadītājām nabadzīgajā Rietumāfrikas valstī.
Tas bija martā. Savukārt jūlijā Benna un viņas komanda strādāja pie tā, kā iegūt nepieciešamos datus par sejas maskām un, cerams, palīdzēt Gvinejas-Bisavas iedzīvotājiem. Randomizēta kontrolēta pētījuma ietvaros tūkstošiem cilvēku izdalīja vietējā ražojuma auduma sejas maskas, kas, iespējams, bija pasaulē lielākais pētījums par mutes un deguna aizsegu efektivitāti cīņā pret Covid-19 izplatību.
Sejas maskas ir visuresošs pandēmijas, ar kuru inficējušies 35 miljoni un miruši vairāk nekā miljons cilvēku, simbols. Slimnīcās un citās veselības aprūpes iestādēs medicīnisko masku lietošana skaidri samazinājusi SARS-CoV-2 vīrusa pārnesi. Taču par dažādajām maskām, ko izmanto sabiedrībā, dati ir neskaidri, atšķirīgi un nereti ievākti steigā. Tāpat jāņem vērā ar tām saistītais šķeļošais politiskais diskurss, tostarp ASV prezidents Donalds Tramps, kurš noniecināja sejas masku lietošanu vien dažas dienas pirms pats inficējās.