Kādas cerības ir uz vakcīnas pret Covid-19 izstrādi? Gadījumā, ja arī vakcīnas būs, vai cilvēki pret koronavīrusu vakcinēsies? Vai šādu piemēru gatavi būtu rādīt amatpersonas? Vai vakcināciju varētu noteikt kā obligātu? Šādus un citus jautājumus par straujo Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums "Aizliegtais paņēmiens".
Covid-19 ir uzņēmis apgriezienus un, tā vien šķiet, ka pasaulē ir sācies otrais koronavīrusa vilnis. Šajā ziņā aktualizējušies ir jautājumi ap vakcīnu izstrādi - kad tā būs gatava, cik efektīva tā būs un citi jautājumi.
Covid-19 vakcīnas tirgū līdera lomu uzņēmušies ir amerikāņi, taču Krievija jau ir paziņojusi par vakcīnas izstrādi. Līdzīga situācija ir arī Ķīnā, kur vēl nepārbaudītas vakcīnas jau ir palaistas pārdošanā.
Efektivitāte un drošība
Ar šīm lietām būs jātiek galā ne tikai ASV, bet arī Eiropas Savienībai vakcīnas, pirms tās nonāk pie cilvēkiem, būs jāreģistrē.
Runājot par vakcīnu drošumu, visi ilgtermiņa riski netiks apzināti, jo pilnīgai vakcīnas izstrādei ir nepieciešami vismaz trīs gadi. Šobrīd vakcīnas izstrāde notiek trīs reizes ātrāk nekā ierasts, norāda raidījums "Aizliegtais paņēmiens".
ASV Pārtikas un zāļu pārvalde norādījusi, ka vakcīnas tiks reģistrētas, ja to efektivitāte būšot vien 50%. Tikmēr Eiropas Savienībā tiks darbināta paātrinātā reģistrācijas procedūra.
"Eiropas Zāļu aģentūra nav noteikusi minimālo efektivitāti tieši Covid-19 vakcīnai. Es domāju, ka vērtējot skatīsies pierādījumu kopumu, jo, ja mēs pieņemsim, ka vakcīnas minimālā efektivitāte ir 50%, tas būtu neprecīzi," raidījumam norādīja Zāļu valsts aģentūras Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska.