Otrdien, 30. septembrī, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē lēma 10 392 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu par viendzimuma partneru reģistrēšanu nevirzīt izskatīšanai parlamentā. Dienu vēlāk portālā "manabalss.lv" uzsākta jauna parakstu vākšana iniciatīvai "Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību". Kādēļ, neskatoties uz acīmredzamu sabiedrības daļas atbalstu šiem jautājumiem, jau gadiem nekas nav mainījies, centās noskaidrot portāls "Apollo".
Trešdienas sēdē pret iniciatīvu balsoja deviņi komisijas locekļi, bet par - trīs. Argumentācijai par iniciatīvu komisijas locekļi un pieaicinātie eksperti minēja gan to, ka Latvija ir viena no pēdējām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kur viendzimuma pāru tiesības nav aizsargātas, gan ar to, ka ģimenes jēdziens ir plašāks par vīrieša un sievietes savienību.
Savukārt tie, kas bija pret iniciatīvu, atsaucās uz 1938. gadā paustiem argumentiem un to, ka Satversme aizsargā ģimeni un laulību - savienību starp vīrieti un sievieti, kā arī, ka, ieviešot partnerattiecību regulējumu, "ir tikai laika jautājums" līdz viendzimuma laulību atzīšanai.
Jaunajā iniciatīvā, ko iesniegusi kustība "Dzīvesbiedri", šis jautājums ir paplašināts, un tās "mērķis ir aicināt likumdevēju pieņemt tiesisko regulējumu ārpus laulības savienībā dzīvojošu pāru tiesiskai atzīšanai un sociālajai aizsardzībai".
Kā portālam "Apollo" norādīja kustībā "Dzīvesbiedri", "iniciatīva attiecas ne tikai uz viendzimuma pāru, bet uz visu neprecēto pāru juridisku aizsardzību".
Laulība Latvijas sabiedrībā vairs netiek uzskatīta par vienīgo ģimenes formu, un arvien biežāk ģimenes attiecības tiek veidotas ārpus laulības institūta. Piemēram, 2019. gadā Latvijā piedzima 7 209 bērni jeb nepilni 39% no visiem dzimušajiem, kuru vecāki nav bijuši laulībā, norādīts iniciatīvā.