Pagājušonedēļ Latviju pāršalca informācija par satraucošu tendenci – pēdējo piecu gadu laikā laikā būtiski audzis to cilvēku skaits, kuri apzināti ēd sarkanās mušmires, lai apreibinātos. Vairāk par to portālam "Apollo" pastāstīja Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsts-toksikologs un RSU Anestezioloģijas un reanimatoloģijas katedras docētājs Roberts Stašinskis, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve.
Līdz šī gada septembra beigām slimnīcā NMPD nogādājuši 35 cilvēkus ar aizdomām par saindēšanos ar sēnēm. Savukārt pērn mediķi slimnīcā nogādāja kopumā 57 cilvēkus, kuriem kļuva slikti pēc sēņu ēšanas un vairākos gadījumos sūdzības bijušas pat vairākiem ģimenes locekļiem.
Stašinskis atklāj, ka vismaz viens no šiem cilvēkiem katru gadu nonāk Toksikoloģijas un sepses klīnikā ar saindēšanos pēc sarkano mušmiru ēšanas, taču šogad šāds incidents vēl nav noticis.
"Man ir grūti komentēt, cik bieži tas notiek apzināti, tomēr tik tiešām katru gadu pie mums nonāk vismaz viens cilvēks, kurš tās lietojis apreibināšanās nolūkos.
Teikt, ka gadu no gada šis pacientu skaits pieaug, nevarētu, tomēr būtiskākais ir tas, ka pēdējos gados šādi gadījumi tomēr ir. Pamatā tie ir pieauguši cilvēki," viņš stāsta.
Reanimatologs skaidro, ka sarkanā mušmire rada alkohola reibumam līdzīgu stāvokli un atzīst, ka vairumā gadījumā tam līdzi nāk arī citi - saindēšanās simptomi.
"Līdzīgi kā ar, piemēram, alkoholu. Daudz cilvēku to lieto un sadzīvo ar paģirām, roku trīci, novemšanos un reizēm pat darba un ģimenes zaudēšanu. Neraugoties uz to, viņiem tāpat atkal gribas alkoholu. Jāskatās uz to, kā darbojas reibumu radošas vielas. Tās rada labsajūtas efektu un tajā brīdī viss pārējais šķiet maznozīmīgs - arī sekas tiek ignorētas," cilvēku vēlmi lietot sarkanās mušmires, spītējot to indīgumam, skaidro Stašinskis.