Ādas problēmas nereti šķiet neizbēgama lieta pusaudžu vecumā, kas jāpārdzīvo un jāgaida, kad kļūs labāk, tomēr bieži vien tas ne tikai kļūst par ieganstu kāda apcelšanai, bet starp ādas problēmām un mentālo veselību pastāv nenoliedzama saikne – tās izraisa depresiju, trauksmi un sociālās fobijas, sarunā ar portālu "Apollo" stāsta eksperti – pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs un dermatologs Raimonds Karls.
Jaunā realitāte
Covid-19 dēļ pusaudži pavadījuši mājās vairākus mēnešus. Septembrī skolas gaitas pusaudži atsākuši galvenokārt klātienē. Tiesa, līdz nākamajām izmaiņām.
Pusaudžu psihologs stāsta, ka adaptēšanās jaunajā realitātē ir ļoti aktuāla problēma. Atgriešanās skolā vienmēr ir paaugstināts stress, bet šobrīd visi ir atgriezušies mazliet citādā realitātē – pastāv liela nenoteiktība, daudzās skolās ir pamatīgas izmaiņas stundu sarakstos, citur ir pazudusi tāda svarīga lieta kā garais starpbrīdis.
"Tas viss paaugstina spriedzi. Tiem bērniem, kuriem jau ir kaut kādi stresi, šis periods ir vēl grūtāks. Protams, ir arī liela daļa bērnu, kuri ir adaptīvi un ar šo situāciju tiek galā labāk," stāsta psihoterapeits.
Tomēr kā vienu no galvenajām problēmām viņš min izmaiņas mācību procesā.
"Zinu bērnus, kuriem ir trīs matemātikas, bet tad divas bioloģijas pēc kārtas. Starpbrīžu skaits arī ir samazināts. Tas viss ir ļoti sarežģīti mentālajai veselībai," viņš atklāj.
Pieredzes gan ir dažādas. Psihoterapeits zina arī gadījumus, kuros skolēni tiek vesti ārā, taču ir arī skolas, kur jāatrodas klasē un iespējas komunicēt ar vienaudžiem ir maz.