Trešdien, 16. septembrī, ažiotāžu izraisījis kosmosa aģentūras "Roskosmos" paziņojums par to, ka Venera piederot Krievijai. Dienu pirms tam zinātnieki uz planētas atklāja unikālus gāzes mākoņus, kas varētu liecināt par dzīvības eksistenci, liecina akadēmiskā žurnāla "Nature Astronomy" publicētais pētījums.
Šajos gāzes mākoņos zinātnieki ar Havaju salās un Čīlē izvietotajiem teleskopiem pamanīja fosfīna pēdas, kas uz Zemes ir saistīts ar dzīvību.
Fosfīna gāze uz Zemes eksistē tikai kā industriālo procesu produkts – to izmantoja kā ķīmisko ieroci Pirmā pasaules kara laikā – vai arī kā neizpētīta procesa iznākums dažos dzīvniekos un mikrobos.
Fosfīns atrodams izžuvušu dīķu dibenā, dažu dzīvnieku, piemēram, āpšu zarnās un ir saistīts ar pingvīnu mēsliem.
Pašlaik gan nav loģiska izskaidrojuma tam, kā gāze nokļuvusi uz planētas, tāpēc pētnieki neizslēdz iespēju, ka tur varētu atrasties citplanētieši.
"Fosfīns varētu būt radies no nezināmas fotoķīmijas vai ģeoķīmijas, vai radies pēc tādas pašas analoģijas kā uz Zemes," skaidrojusi pētnieku komanda. Vēl viens iespējamais fosfīna eksistences skaidrojums ir vulkāniskā aktivitāte uz planētas.
Venera ir neapdzīvojama planēta, uz kuras valda 425 grādus pēc Celsija augsta temperatūra un neeksistē ūdens. Tomēr astronomi skaidro, ka 48 kilometrus virs Veneras virsmas pastāv biezs oglekļa dioksīda slānis, kas ir atdzisis līdz istabas temperatūrai, un tajā pastāv sīki ūdens pilieni un sērskābe.