Īrisa Johansone ir 75 gadus veca zviedru rakstniece un terapeite, kura iemācījās runāt vien 12 gadu vecumā. Viņa lielu popularitāti ir ieguvusi ar savu biogrāfiju "Citādāka bērnība" ("A different Childhood" - no angļu val.), ko lasītāji mēdz saukt par ābeci bērnu ar autismu izprašanā.
Imogenas Stidvortijas divkanālu videoinstalācijā "Īrisa [fragments]", kas tika veidota 2018./2019. gadā, tiek atklāts, kā sieviete tad un tagad uztver pasauli. Rakstniece norāda, ka "viņa vienmēr būs autiska un daļēji neverbāla". Savas dzīves pirmajos gados viņa lielu daļu laika pavadījusi, kā viņa pati to sauc, "reālajā realitātē jeb ārā".
"Reālā realitāte - tā es saucu to realitāti, kā cilvēks domā par savu dzīvi. Lielākajai daļai sabiedrības normālas dzīves sastāvdaļas ir ēšana, gulēšana, izglītība, ģimenes veidošana un sociālā dzīve. Šīs visas vērtības man pirmos 10 dzīves gadus neeksistēja. Es šīs normas saucu par parasto realitāti vai parasto pasauli," stāsta Īrisa.
"Man bija pašai sava "reālā realitāte". Tas bija stāvoklis, kas bija gaišs un krāsains. Es biju visa centrā. Nekas cits nešķita svarīgs."
Īrisas mīļākā bērnības nodarbe bijusi bezmērķīga staigāšana pa telpu astotniekā vai sēdēšana zem virtuves sola, vai uz šūpolēm, tāpat viņa mīlējusi slēpties skapī vai citā noslēgtā vietā.
"Mans ķermenis un jūtas nebija savstarpēji saistīti. Nekādām darbībām nebija nozīmes, nebija nekādu mērķu vai plānu, tikai impulsi, kas radās no visa, kas uz mirkli piesaistīja manu uzmanību. Tā varēja būt skaņa, smarža, garša, jebkas, bet tikai uz īsu mirkli."