Pārsteidzoši ir tas, ka zinātnieki nav atraduši statistiski nozīmīgu pārmantojamību trim atlikušajām lielā piecnieka dimensijām: ekstravertumam, patīkamībai un apzinīgumam. Tas acīmredzami nav salīdzināms ar personības aprēķiniem, kas balstīti uz dvīņu pētījumiem. Turklāt vēl nav atklātas šādas neparedzētas atšķirības attiecībā uz dažādām citām pazīmēm, piemēram, augumu, garumu, runas modeļiem un IQ.
Kāpēc ekstravertums, patīkamība un apzinīgums ir atstāti novārtā?
Viens no iespējamiem izskaidrojumiem, kāpēc ekstravertums, patīkamība un apzinīgums izceļas no vairuma citu pazīmju, varētu būt tas, ka gēni, kas tos kodē, iziet daudz vairāk mutāciju nekā gēni, kas kodē neirotismu un atvērtību. Tomēr, ja nav stāsta par to, kāpēc šie konkrētie gēni mutētu daudz vairāk nekā citi, šis izskaidrojums šķiet nejēdzīgs. Dažām nepārmantojamām personības iezīmēm, kas balstītas uz dvīņu pētījumiem, rezultāti ir palielināti, jo tiek mākslīgi izveidotas saiknes starp īpašībām. Šāda veida mākslīgā inflācija notiek, ja daži mūsdienu kultūras vai tehnoloģiski jauninājumi saista nemantojamu iezīmi ar vienu vai vairākām pārmantojamām iezīmēm, kā rezultātā tās variē.
Ņemsim vērā basketbola izgudrojumu. Cilvēks, kurš ir garš un atlētiski veidots, kādā savas dzīves brīdī, visticamāk, pievienosies basketbola komandai. Augstums un uzbūve ir ļoti iedzimta.
Tādējādi mūsu iedomātie secinājumi no dvīņu pētījuma kļūdaini liek domāt, ka pievienošanās basketbola komandai ir iedzimta īpašība. Tas noteikti tā nav. Basketbols ir salīdzinoši jauns izgudrojums, nevis dabiskās atlases rezultāts. Tā kā pievienošanās basketbola komandai nav adaptīva īpašība, tā nav iedzimta. Galu galā mums vēl nav uzticama un ētiska veida, kā mākslīgi ievietot gēnus, kas kodē iedzimtās pazīmes. Līdz ar to pievienošanās basketbola komandai ir tikai tāda nemanāma īpašība, kāda mums, visticamāk, ir tad, ja mums ir noteiktas iedzimtas fiziskās īpašības.
Vai mākslīgā inflācija varētu izskaidrot, kāpēc dvīņu pētījumi un ģenētiskā testēšana rada radikāli atšķirīgus personības mantojuma novērtējumus (no 40 līdz 60 procentiem salīdzinājumā ar statistiski nenozīmīgiem)? Ja tā, tad dažām no mūsu ļoti iedzimtām īpašībām (piemēram, mūsu garums, uzbūve vai IQ) jābūt spēcīgiem noteicējiem, cik ekstraverti, patīkami un apzinīgi mēs kļūstam.
Ierosinājums, ka pārmantojamās fiziskās īpašības var būtiski ietekmēt mūsu personību, sākumā var šķist smieklīgs, taču tam ir profesionāls un zinātnisks izskaidrojums.
Seko mums arī Instagram un uzzini visu pirmais!