Iespējams, tajās dermatologu praksēs, kuras ikdienā apmeklē vairāk pacientu, ārstu profesionalitāte un pieredze ir nedaudz lielāka, taču es nevaru teikt, ka reģionos ir sliktāki ārsti kā Rīgā.
Latvijā vislielākā problēma ir tā, ka cilvēki maz veic profilaktiskas pārbaudes. Diemžēl ļoti daudzos gadījumos pacients pie ārsta ierodas tikai tad, kad melanoma ir ievērojami progresējusi un ādas veidojums sācis asiņot, mitrot vai acīmredzami mainīties.
Kādos gadījumos un cik bieži cilvēkiem būtu jāapmeklē dermatologs?
Mēs varētu gribēt, lai dermatologu, līdzīgi kā zobārstu vai ginekologu, pacienti apmeklētu reizi gadā, taču arī tad, ja cilvēks pie dermatologa atnāks vismaz vienu reizi, tas jau būs daudz, jo pieredze rāda, ka liela daļa cilvēku nekad mūžā nav pārbaudījuši savas dzimumzīmes.
Atnākot uz profilaktisku vizīti, dermatologs apskatīs un iztaujās pacientu un pateiks, cik bieži turpmāk vajadzētu tikties. Ne visiem cilvēkiem nepieciešamas regulāras vizītes. Taču tiem, kam ir daudz dzimumzīmju, tiem, kam ģimenē bijusi melanoma vai ir citi riska faktori, iespējams, ārstu vajadzēs apmeklēt arī vairākas reizes gadā. Regulāras vizītes pie dermatologa var palīdzēt atklāt melanomu stadijā, kamēr tā ir vēl pavisam plāna un salīdzinoši viegli padodas ārstēšanai.
Pie ārsta noteikti būtu jāvēršas, ja esat pamanījuši kādu jaunu veidojumu, kurš kaut nedaudz atšķiras no citiem, vai arī, ja kāds no jau esošajiem veidojumiem ir mainījies, piemēram, kļuvis asimetrisks, mainījis krāsu, pieaudzis diametrā.