Jau ziņots, ka maijā Igaunijas Rīgikogu jaunā redakcijā pieņēma Elektronisko sakaru likumu, kura mērķis ir garantēt, lai telekomunikāciju tīklos nākotnē tiek izmantotas drošas tehnoloģijas no drošiem partneriem. Likuma preambulā bija norādīts, ka 5G tīklu veidošanā nedrīkst piedalīties nedemokrātiskas valstis, kurām ir vara pār to jurisdikcijā esošajiem uzņēmumiem, kā arī uzsvērts, ka lēmumiem informācijas tehnoloģiju jomā jābūt tādiem, lai uz tiem varētu paļauties arī Igaunijas sabiedrotie Ziemeļatlantijas līguma organizācijā.
Rīgikogu deputātu vidū šis dokuments iedēvēts par ""Huawei" likumu", lai gan tā tekstā nav pieminēts vārdā neviens konkrēts uzņēmums.
Valsts aizsardzības komisijas rosinātie likuma grozījumi paredz valdībai tiesības pieprasīt, lai telekomunikāciju pakalpojumu uzņēmumi sniedz informāciju par izmantotajām iekārtām un programmatūru un pieprasa atļauju noteiktu iekārtu un programmu izmantošanai nolūkā maksimāli samazināt kiberuzbrukumu un politisku manipulāciju iespējamību. Tādējādi paredzēts gādāt, lai sakaru tīklu veidošanā un pakalpojumu sniegšanā tiek izmantotas vienīgi aizsargātas tehnoloģijas no drošiem partneriem. Uzraudzības tiesības likums paredz arī izlūkdienestiem.
Likumprojekts jau pirms pieņemšanas izpelnījās kritiku no "Huawei", kas piedāvā Eiropas valstīm izmantot savas iekārtas 5G tīklam un baidās, ka šādi noteikumi to varētu izspiest no tirgus.
Pret "Huawei" iekārtu izmantošanu kategoriski iebilst ASV, tikmēr Eiropas valstu vidū šai jautājumā vienprātības nav.
Rudenī Igaunija un ASV parakstīja memorandu par 5G tīkla drošību, kas lielā mērā paredz atteikties no "Huawei" ražojumu izmantošanas jaunākās paaudzes mobilo tīklu izveidē Igaunijā.
Uz iespējamajiem drošības un tehnoloģiskās atkarības riskiem, ko var radīt sadarbība ar "Huawei", savā ikgadējā ziņojumā februārī norādīja arī Igaunijas Ārējās izlūkošanas dienests.
"Huawei" pārstāvji Igaunijā nolīguši sabiedrisko attiecību kompāniju "Powerhouse", kurā strādā vairāki bijušie valdības ministri, lai skaidrotu Igaunijas valsts iestādēm savu nostāju, tomēr minētais Elektronisko sakaru likums parlamentā tika pieņemts ar pārliecinošu balsu vairākumu - 83 balsīm pret četrām.