"Noteikti ir vajadzīgas fiziskās aktivitātes, kuras vajadzētu beigt ap sešiem septiņiem vakarā," saka ārste.
"Nav nepieciešams vakaros skriet daudzus kilometrus ātrā tempā - tas nav īsti tas, kas būtu ieteicams labam miegam. Bet viegla vakara pastaiga svaigā gaisā gan ir ļoti ieteicama."
Pati lielākā kļūda ir gulēt gultā un gaidīt, kad tad beidzot atnāks miegs. "Tā nevajag darīt. Labāk ir piecelties un atrast sev kādu vienmuļu un garlaicīgu darbiņu," iesaka speciālists.
Un atgriezties gultā tikai tad, kad sajūties miegains. Tas ir nefarmakoloģiskas terapijas "zelta standarts", ar kuru var pārvarēt prātā izveidojušos nelāgo asociatīvo saiti: "gulta – bezmiegs".
"Turpinot veselīga miega tēmu, jāatgādina par dažām bioloģiski aktīvām piedevām. Ir, piemēram, triptofāns," saka Natālija Bērziņa.
"Ir arī augu preparāti. Aptiekās var iegādāties speciālas tējas, kurās ir augi, kas veicina labu miegu. Parasti šajās tējās ir baldriāns, lavanda, kazenes un citi augi, kas palīdz nervu sistēmai atslābināties un nomierināties. Aktīvās vielas nonāk nervu sistēmā, vājinot, atslābinot un nomierinot nervu sistēmu. Tāpat derīgs ir arī melatonīns. Ir bezrecepšu bioloģiski aktīvā melatonīna piedeva, kas var labi palīdzēt."
Tirgū plašā izvēlē ir tējas, ārstniecisko augu maisījumi, uzlējumi.
Pētījumi rāda, ka vislabākā kombinācija ir melatonīns, melise un piparmētras. Tēlaini izsakoties, melatonīns ir dabisks ķermeņa miega radītājs.
Ja par to runā zinātniskā valodā, tad malatonīns ir epifīzes hormons, kas regulē organisma cirkādes ritmus.