"Viņi ir tik smagā emocionālā stāvoklī, ar tik lielām uzvedības un atkarību vielu lietošanas problēmām, ka šie bērni ir īpaši pakļauti vilinājumam tikt iesaistītiem šādās darbībās, kas mudina viņus uz nosacīti vieglu naudu. Otrs – bērni, kas meklē emocionālo pieķeršanos, ko viņi savā dzīvē nav atraduši līdz šim" norāda VBTAI vadītāja pienākumu izpildītāja Valentīna Gorbunova.
Oficiālajā statistikā gan bērnu namos nav neviena no seksuālās ekspluatācijas cietušā.
"Ne vienmēr cilvēktirdzniecības upuri atpazīst sevi kā upuri. Viņi jūtas piekrāpti, jūtas nožēlojami, vaino sevi, bet ne vienmēr atpazīst sevi šajā situācijā un ir gatavi kaut kur vērsties pēc palīdzības. Ņemot vērā, ka viņi tiek arī iebiedēti," stāsta Lāce.
Turklāt, kad centra "Marta" eksperti iepriekš vērsās Valsts policijā ar konkrētām aizdomām par cilvēktirdzniecību, kriminālprocesa ierosināšana atteikta. Policija uzreiz prasot tiešus un konkrētus pierādījumus, bet centrs "Marta" vēlētos, lai likumsargi paši cenšas atrast kaut mazāko pavedienu aizdomu apstiprināšanai un kriminālprocesa sākšanai.
"Ir grūti nolikt kaut kādu pierādījusi īpaši sākuma posmā, kad esam atpazinuši cietušos.
Tā ir vēl viena cīņa, lai noziegumi vispār tiktu izmeklēti, lai kāds uz viņiem paskatītos un notiktu izmeklēšanas darbs.
Tas, ko mēs redzam, joprojām ir jāizglīto policijas darbinieki. Ir jāveido arī politiskā griba risināt šos jautājumus. Ja tā notiks un parādīsies resursi, tad policijai būs iespēja veikt izmeklējošas darbības, un rast pierādījumus," pauž Lāce.