"Pasaulē ir apmēram divi miljardi cilvēku, kuri neparādās pienācīgā kartē," stāsta organizācijas "OpenStreetMap" pārstāvis Ivans Geitons. Tā ir globāla problēma, tomēr "neredzamo cilvēku un vietu" meklēšanā iesaistās arvien vairāk cilvēku visā pasaulē, vēsta britu raidorganizācija "BBC".
"Ir apkaunojoši, ka mēs - pasaules kartogrāfi - neizrādām pietiekami lielu interesi, lai uzzinātu, kur šie cilvēki atrodas. Cilvēki dzīvo un mirst, pat neparādoties nevienā datu bāzē," viņš turpina.
Ozganizācija ir izveidojusi lietotni, kuru lejupielādēt un rediģēt var ikviens. Viņi to dēvē par "Karšu Vikipēdiju".
"Tā ir pārsteidzoša situācija - ikviens to var gan sagraut, gan papildināt un uzlabot, tomēr galvenais ir tas, ka esam izveidojuši karti, kas visvairāk atbilst patiesībai konkrētajā brīdī," viņš turpina.
Geitons stāsta, ka tā ir vispilnīgākā un precīzākā karte daudzās pasaules vietās, it īpaši Āfrikas laukos, kur nepietiekams līdzekļu ieguldījums ārpus pilsētām bieži vien nozīmē tukšu zemes pleķi, kurā patiesībā dzīvo vairāki miljoni cilvēku.
"Nav tā, ka cilvēki aiz robežas nedzīvotu. Viņi vienkārši nav atzīmēti," viņš stāsta.
Kāpēc tas ir būtiski? Geitons stāsta, ka tas var būt dzīvības un nāves jautājums.
"Ja notiek tādas slimības kā Ebola vai Covid-19 uzliesmojumi, epidēmijas apturēšanai ļoti svarīga ir inficēšanās gadījumu izsekošana. To nevar izdarīt, ja nav zināms, kur cilvēku meklēt. Un ar ārstēšanos tam nav nekāda sakara - cīnīties ar pandēmiju palīdz sabiedrības veselības stāvoklis un pieejamās kartes," viņš skaidro.