Šonedēļ konstatēts neparasti augstu trīs radionuklīdu līmeni: cēziju-134, cēziju-137 un rutēniju-103 Baltijas jūrā, ziņo viena no Visaptverošās Kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācijas (CTBTO) stacijām Stokholmā, kas gaisā skenē radionuklīdus - radioaktīvās daļiņas, kuras vējš var izplatīt lielos attālumos.
Baltijas jūras reģionā konstatēta paaugstināta radioaktivitāte (4)
Izotopu līmenis ir augstāks nekā ierasts, taču joprojām nekaitīgs, bet tā iespējamais avots varētu atrasties kaut kur Baltijas jūras tuvumā, ziņo aģentūra Reuters.
Unusual radiation measured in Norway, Sweden and Finland, week 23/24. Source most probably in Western Russia, damaged fuel at nuclear power station https://t.co/IDW2XjBs8W via @janhaverkamp
— Liveuamap (@Liveuamap) June 26, 2020
Visaptverošā kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācija (CTBTO) pārrauga monitoringa staciju tīklu, kas izmanto seismiskās, hidroakustiskās un citas tehnoloģijas, lai īstenotu kodolieroču pārraudzību visā pasaulē. Tomēr šo tehnoloģiju var izmantot arī citiem nolūkiem.
Paaugstinātais radionuklīdu līmenis Baltijas jūras reģionā konstatēts 22. un 23. jūnijā.
Noplūdes avots, analizējot pēdējo 72 stundu datus, aptver plašu teritoriju, ieskaitot Dānijas un Norvēģijas, kā arī Zviedrijas dienvidus, lielu daļu Somijas un daļu Baltijas valstu. Tāpat tas varētu atrasties Krievijas rietumu daļā, ieskaitot Sanktpēterburgu.
Teorētiski ir iespējams, ka noplūdes avots atrodas Krievijas rietumos un varētu būt saistīts ar kādu negadījumu atomelektrostacijā.
Radiācijas sensori pie Stokholmas 22.-23.06.2020. konstatēja izotopu Cs-134, Cs-137 un Ru-103 paaugstinātu koncentrāciju. Avots nav noskaidrots, bet iespējamā izcelsmes vieta kartē ar dzeltenu.https://t.co/Dw9O9aFMUY pic.twitter.com/GYtYrlzqeW
— Orient.lv (@orient_lv) June 27, 2020