Vai "Google" un "Apple" demokrātiski ievēlētām valdībām vai to veselības institūcijām diktē noteikumus, kā drīkst un kā nedrīkst izmantot lietotni?
Šie jautājumi ir ar nopietnu problemātiku divos aspektos. Viens no tiem ir epidemioloģiskais, bet otrs - finansiālais un politiskais aspekts. Epidemioloģiski, nezinot, kādas ir saslimušā kontaktpersonas, ir neiespējami noskaidrot, vai tās ir testētas, vai tās ir asimptomātiskas un nopietnas vīrusa izplatītājas.
"Transmisijas datu trūkums ierobežo analīzes iespējas, kas potenciāli nākotnē var liegt cilvēkiem brīvību strādāt, ceļot un socializēties.
Savukārt ar kontaktpersonu izsekošanu var precīzāk atrast potenciālos vīrusa izplatītājus un brīdināt arī citus par iespējamajiem draudiem," raksta Ilvesa.
Ekonomiskā politiskā aspekta jautājums ir saistībā ar reālo situāciju, kad lietotne paziņo lietotājam par potenciālu kontaktu. Vai šim cilvēkam ir nepieciešams īstenot divu nedēļu pašizolāciju un uzņemties finansiālās sekas, neejot uz darbu? Vai arī kādam, kas ir potenciāli pakļauts infekcijai, ir jānodrošina tūlītēja un valsts apmaksāta pārbaude, vai viņam jālūdz tikai novērot simptomus?
Nezinot vīrusa izcelsmi, tas nozīmētu automātisku karantīnu, kas nozīmētu ļoti milzīgu finansiālo slogu un arī lielu slodzi veselības aprūpes sistēmai.
Teorētiski "Google" un "Apple" būtu varējuši ļaut radīt informācijas rīku, ko ikviens varētu izstrādāt savas drošības labā, nevis lūgt valdības vai veselības aizsardzības iestādes apstiprināt un lietot vienu lietotni katrā valstī. Tādā gadījumā nebūtu nekādu cerību panākt, lai rīks atbilstu nacionālajām veselības prasībām.