Nereti vien rodas situācijas, kurās viens no vecākiem šķiršanās gadījumā vēlas doties uz ārzemēm, līdzi ņemot arī bērnu. Ar kādām problēmām nākas saskarties, un kā tās risināt, stāsta "Latvijas Radio 1" raidījums "Ģimenes studija". Kristīne Misāne, kura pati nesen pieredzējusi līdzīgu situāciju, tagad konsultē ģimenes, kuras nonākušas šī lēmuma priekšā un nezina, kā turpmāk rīkoties.
"Uzsākot jaunas attiecības un mēģinot pārcelties uz dzīvi ārvalstīs, ir jāņem vērā valstu attiecības un likumdošana.
Jāmāk izvērtēt, vai esat gatavi pieņemt šo izaicinājumu un, ja gadās domstarpības, tad rīkoties tā, kā nosaka attiecīgās valsts likumdošana. Dodoties uz kādu valsti, ir jāizvērtē, vai tā ir Eiropas savienība, vai trešās pasaules valsts, vai vispār ir noslēgti divpusējie sadarbības līgumi ar Latviju," stāsta Kristīne.
Ja šādu līgumu nav, valsts nevar palīdzēt.
"Tas nozīmē, ka sievietei nav aizsardzības. Mans uzdevums, ko es varu sniegt citām māmiņām, ir, pirms viņas pieņem lēmumu veidot ģimeni, palīdzēt izvērtēt situāciju. Ja gadījumā radīsies problēmas - vai viņām pietiks spēka, atbalsta un zināšanu, kā rīkoties tālāk," viņa turpina.
Ārlietu ministrijas konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa raidījumam stāsta, ka patiesībā Latvijas diaspora ārvalstīs ir ļoti liela – gan Eiropas savienībā, gan ārpus tās.
"Var rasties konfliktsituācijas gan starp diviem latviešiem, kuri dzīvo ārvalstīs, kā arī tās var būt starptautiskās laulības, kad abiem vecākiem ir dažādas pilsonības. Tas vecāks, kuram ir pilsonība, kur ģimene dzīvo, tam ir automātiska priekšrocība.