Psihisko saslimšanu gadījumā viss nav "tikai galvā", bet novērojamas arī funkcionālas izmaiņas cilvēka organismā. Noslēdzot projektu "Kā tev patiešām iet?", par to, kas tieši notiek mūsu smadzenēs psihisku saslimšanu gadījumā un to ilgtermiņa sekām, kā arī to, kā likt mūsu smadzenēm strādāt pēc iespējas efektīvāk, stāsta neiroloģe Sandra Vestermane.
Ja cilvēks slimo, piemēram, ar gripu, ir dažādas lietas, kas par to liecina un ko var pārbaudīt – paaugstināts leikocītu skaits, paaugstināta temperatūra un tā tālāk. Kādas ir fizioloģiskās izmaiņas smadzenēs, ja cilvēks cieš, piemēram, no depresijas, trauksmes?
Man gribas sākt ar stresu, jo tā ir tēma, kas ietver arī trauksmi un depresiju. Šobrīd, runājot par stresu, mēs vairs neuzskatām to par kaut ko mistisku, par slinkuma izpausmi, atrunu, attaisnojumu, lai kaut ko nedarītu. Un kāpēc vieni cilvēki var izturēt slodzi, otri nevar – kāpēc ir cilvēki, kuri pēc psihotraumas labi atkopjas, un ir kas sabrūk?
Respektīvi, šobrīd runa ir par stresu kā stresoru ietekmi uz smadzeņu darbību, kas izraisa stresa reakcijas. Ar stresu mēs saprotam dažādu stresoru, kairinājumu – situāciju un apstākļu, piemēram, intensīvas darba slodzes, toksisku, vardarbīgu attiecību – izraisītas psihofizioloģiskas reakcijas.
Arī mūsu domas darbojas kā stresori uz mūsu fizioloģiskajām sistēmām, ieskaitot smadzenes.
Kas notiek smadzenēs? Smadzenēs tiek aktivizēti ļoti daudzi un dažādi procesi, kuri caur veģetatīvo nervu sistēmu savienojas ar virsnieru darbību, kas rezultējas ar paaugstinātu kortizola (saukts arī par "stresa hormonu") izdali. Šobrīd runā, ka ilgstoša šāda kortizola izdale ne tikai paaugstina asinsspiedienu un traucē vielmaiņu, kā rezultātā rodas liekais svars, cukura diabēts, bet kortizolam ir liela loma arī depresijas attīstībā.