Visbiežāk D3 vitamīns trūkumu konstatē, ja cilvēks nav pietiekami daudz laika pavadījis saulē. Mūsu platuma grādos saulaini laikapstākļi nav katru dienu, turklāt, strādājot iekštelpās, cilvēka ķermenis tāpat sauli neredz.
Praksē visbiežāk D3 vitamīna trūkums ir veģetāriešiem, vegāniem un cilvēkiem, kuriem ir laktozes nepanesamība. D3 vitamīnu var uzņemt ne tikai ar sauli, bet arī ar uzturu.
Kā pilnvērtīgi uzņemt D3 vitamīnu?
Pirmkārt - pie katras iespējas pavadīt laiku saules gaismā saprātīgā ilgumā (izvairoties no iespējamības apdegt vai iegūt saules dūrienu). Minimālais ieteicamais ilgums ir divas reizes nedēļā no 10 līdz 15 minūtēm, neizmantojot sauļošanās aizsargkrēmu ar SPF filtru. Galvenais, lai pavadītais laiks saulē nav pārlieku ilgs, tādejādi ietekmējot ādu un tās novecošanu.
Ja pabūt saulē nav iespējams, tad laba prakse ir pārskatīt savu ēdienkarti un izvēlēties produktus, kuri spēj stimulēt nepieciešamo D vitamīna sintēzi organismā. Tiesa, ar pārtiku D vitamīnu var uzņemt nelielā devā. Uzturā ieteicams lietot aknu mencas eļļu, lasi, tunci, zivju eļļu, svaigus piena produktus, olas un sēnes.
Papildus pārtikai var lietot efektīvus uztura papildinātājus, kas labi absorbējas un šķīst organismā, dodot cilvēkam vajadzīgo vitamīnu devu.
Uzņemot D vitamīnu iekšīgi, mediķi iesaka lietot arī pāris pilinienus olīveļļas, jo D vitamīns šķīst taukos.
Par papildus D3 vitamīna uzņemšanu vajadzētu piedomāt pavasarī, rudenī, ziemā un grūtniecības laikā. D vitamīns labāk uzsūcas organismā, lietojot to biežāk, bet mazākās devās - 1000 - 4000 SV katru dienu.
Raksts tapis sadarbībā ar "Valentis Pharma".