Iedzīvotāju distancēšanās sabiedriskos pasākumos ir izšķiroša, vaicāts par iespējām rīkot lielākus kultūras vai izklaides pasākumus, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Slimību un profilakses kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Epidemiologs uzsver, ka sabiedrības distancēšanās joprojām ir izšķiroša (4)
autāts, vai obligāti nēsājot sejas maskas, varētu atļaut lielākus kultūras vai izklaides pasākumus, viņš sacīja, ka principā jā.
"Jo mēs redzam, ka vairākās valstīs cilvēki piedalās masveida pasākumos un arī izmanto maskas," teica Perevoščikovs.
Tomēr viņš uzsvēra, ka svarīgi, vai tiešām visi tās lieto. Epidemiologs dalījās savā pieredzē, braucot ar sabiedrisko transportu, kur novērojis, ka ir cilvēki, kuri to nedara.
Vienlaikus viņš aicināja skatīties uz situācijas attīstību. Proti, ja saslimstība Latvijā turpinās samazināties vēl vairāk, inficēšanās risks sabiedrībā kopumā būs niecīgs. Tad varbūt varēs iztikt bez šīm maskām, pieņemot, ka sabiedriskajos pasākumos vienmēr tiek ievērota divu metru distance.
Savukārt maskas izmantotu gadījumos, ja kontakts ir tuvāks par diviem metriem un, ja to nevar uzskatīt par gadījuma kontaktu.
Speciālists gan uzsvēra, ka šādus pasākumus pagaidām tomēr piedāvā neveicināt.
"Maskas lietošana varētu palīdzēt atsevišķos gadījumos, bet tomēr šādās situācijās distancēšana ir izšķiroša," secināja Perevoščikovs.
Viņš arī norādīja, ka no epidemioloģiskā viedokļa ir svarīgi vērtēt, cik daudz ir neizsekojamu inficēšanās gadījumu. Pagājušajā nedēļā tādu bijuši septiņi, vēl pirms nedēļas deviņi, bet nedēļu pirms tam 27. Galu galā noskaidrots, ka teju puse šo cilvēku inficējušies ārzemēs.
Viņš atzina, ka vajadzētu būt ļoti piesardzīgiem, atkal atverot robežas, palielinot lidojumu skaitu.
Perevoščikovs atgādināja, ka divu nedēļu pašizolācija attiecas uz visiem cilvēkiem, kuri iebrauc Latvijā no ārvalstīm, izņemt Lietuvas un Igaunijas. Tomēr, iespējams, tuvākajā nākotnē šis princips būs pārskatīts, viņš norādīja.
Pēc viņa teiktā, Eiropas epidemiologi diskutē par šo jautājumu un piekrīt Eiropas Komisijas viedoklim, ka valstīs, kur saslimstības līmenis un riski ir vienādi, būtu iespējams pārvietoties brīvāk.
Raksturot situāciju pasaulē kopumā, Perevoščikovs teica, ka aizvadītajā nedēļā reģistrēts maksimālais Covid-19 gadījumu skaits kopš pandēmijas sākuma, pateicoties straujai izplatībai Amerikas valstīs, īpaši Brazīlijā.