Tas, ko bites paveic dabā, ir daudz vairāk par medus vākšanu. Bites, apputeksnējot 170 tūkstošus augu sugu, nodrošina izdzīvošanu divsimt tūkstošiem dzīvnieku sugu. Rūpējoties par bitēm, faktiski izglābjam lielu daļu visas dzīvās dabas, tā nodrošinot bioloģisko daudzveidību.
"Tā bite nekad nevarēs justies labi, ja mums būs skaidras kaut kādas indikācijas, ka kopumā dzīvajā dabā ir slikti. Tā ir tāda stipra sinerģija, neskatoties uz to, ka bite pati strādā kā konstruktors, pati kā veidotāja, uzturētāja, kā uzraugs noteiktām sugām," saka Pasaules Dabas fonda direktors Jānis Rozītis.
Kā norāda Apvienoto Nāciju Organizācija, bez apputeksnēšanas radikāli var samazināties 87 pasaules vadošo kultūru - ogu, ābolu, bumbieru, gurķu, kakao, piparu, tomātu, sīpolu un kāpostu ražība. Par vienu no iespējamajiem bišu straujās izzušanas iemesliem tiek uzskatīti pesticīdi.
Latvijas pētnieki uzskata, ka bites varētu glābt, ja Eiropas Savienībā ierobežotu pesticīdu lietošanu. Tas visvairāk attiecas uz lielajiem lauksaimniekiem un viņu rapšu laukiem.
"2014. gadā Eiropas Savienība ieviesa integrēto augu aizsardzības līdzekļu sistēmu. Man kā biškopim ir ļoti būtiski, lai lauksaimnieki integrēto augu aizsardzības sistēmu ievēro," saka Latvijas Biškopības biedrības pētnieks Valters Brusbārdis.