Daudzviet pasaulē Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus sāk mīkstināt, tomēr jaunais koronavīruss vēl ir mūsu vidū un diezin vai pats no sevis izzudīs. Valdības cer, ka pēc iespējas ātrāk tiks izgudrota vakcīna. Jāapzinās, ka pastāv arī liela iespējamība, ka vakcīnu neizdosies atrast un ar Covid-19 mūsu vidū būs jāmācās sadzīvot.
Portāls "Apollo" noskaidroja asociētās profesores un sertificētas epidemioloģes Liliānas Civjānes un Veselības ministrijas galvenā infektologa Uga Dumpja domas par iespējamo vakcīnu, ārstēšanu un nākotni, vai "jaunais normālais" varētu kļūt par ikdienu.
Neskatoties uz to, ka valstis sāk mīkstināt ierobežojumus, diemžēl par jauno koronavīrusu jautājumu vēl aizvien ir vairāk nekā atbilžu. Tāpēc pagaidām jāpieņem par ticamu scenārijs, ka zāles vai vakcīnu pret Covid-19 tā arī neizgudros. Tā vietā, lai iznīcinātu bīstamo vīrusu, pasaules iedzīvotājiem var nākties ar to iemācīties sadzīvot.
Valstis lēnām atvērs savas robežas un cilvēki varēs atsākt "normālu dzīvi", protams, ja un kad speciālisti to ļaus. Pašizolācija un testēšanas uzplaiksnījumi varētu būt sezonāli. Ritot laikam, varētu tikt atklātas zāles pret Covid-19, taču turpinoties ikgadējai pandēmijai, upuru skaits tikai augtu.
Latvijā šķietami samazinājušies saslimšanas gadījumi. Vai lielākais vīrusa uzliesmojums ir jau aiz muguras?
"Esmu pārliecināta, ka saslimstība mūsu populācijā ir daudz lielāka, nekā tas atspoguļojas skaitļos, jo ir tie gadījumi, par kuriem mēs nezinām.
Ir slimnieki, kuri ārstējās mājās. Piemēram, 7. maijā kāds Covid-19 slimnieks nomira savās mājās. Ja viņš nenomirtu, bet pārslimotu, neviens par viņu neuzzinātu," norāda Civjāne.
Profesore ir skeptiska par atspoguļotajiem datiem, jo netiek pētīta populācija. "Pirmie Baltijas valstīs, kas pētīs populāciju, ir igauņi. Viņi randomizēti testēs cilvēkus. Mēs [Latvijā] pētām atsevišķas vietas vai cilvēku grupas."