Suņi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un, ja mīlulis jau no bērnības ir turēts labvēlīgos apstākļos, viņš ļoti ātri iemācās atšķirt dažādas zonas. Gluži kā cilvēki, suņi izdala atpūtas zonu, ēšanas zonu, spēļu zonu un, protams, vietu, kur mīlulis var nokārtot dabiskās vajadzības. Normālos apstākļos tualetes zona atrodas ārtelpās," stāsta Ostroga.
Bieži vien cilvēki, kuri cenšas pieradināt suni nokārtoties iekštelpās, neievēro pāris pamatlietas - nokārtošanās paladziņš tiek novietots tuvu ēšanas zonai vai mīluļa guļvietai, lai arī tualetei ir jāatrodas maksimālu tālu no šīm vietām. Svarīgi atcerēties to, ka saimniekam vajadzētu atrast paklājiņam vietu, nepārvietojot mīluļa ierasto ēšanas un gulēšanas vietu.
"Vislabāk paklājiņu ir novietot pie ārdurvīm - tad dzīvniekam vēlāk būs vieglāk atkal iemācīt nokārtoties ārpus mājām. Protams, arī šeit jāņem vērā citu zonu izvietojums - ja suņa guļvieta ir gaitenī, tā būs jāpārvieto, jo neviens nevēlas gulēt blakus tualetei," stāsta veterinārārste.
Kā apmācīt suni?
"Tas, cik viegli ir iemācīt sunim nokārtoties iekštelpās, ir atkarīgs ne tikai no viņa vecuma, bet arī no šķirnes un tā, cik daudz mīlulis iepriekš ir mācīts. Pētījumi pierāda, ka mīluļi, kuri biežāk apgūst pilnīgi jebkādas jaunas prasmes, vieglāk iemācās un aprod ar jauniem apstākļiem," atklāj eksperte.
Der atcerēties, ka suņi ir dzīvnieki, kas ir samērā vienkārši apmācāmi - vairāki zinātnieki pagājušajā gadsimtā definējuši, ka suņu uzvedība balstās nosacījuma un beznosacījuma refleksos, un jebkuram saimniekam ir svarīgi atrast līdzsvaru starp šīm reakcijām sava mīluļa apmācībā. Sunim, ar kuru biežāk nodarbojas, ir vienalga, vai viņu māca nokārtoties iekštelpās, vai sēdēt. Saimniekiem ir būtiski saprast suņa trenēšanas pamatprincipus.