Pirmdiena, 23. marts, Latvijas vispārizglītojošajās skolās sākas mēģinājumi mācību procesu nodrošināt attālināti, jo Covid-19 epidēmijas draudu dēļ klātienes mācības skolās vismaz līdz Lieldienām ir apturētas. Vecāki, kuri uzņēmušies skolotāju lomas, portālam "Apollo" un sociālajos tīklos sūdzas par mācību interneta vietņu "bremzēšanu".
"Tas būs izaicinājums." Vecāki sūkstās par pirmo skolas dienu un sarežģījumiem "e-klasē" (4)
Portāls "Apollo" piezvanīja "e-klases" informatīvajam tālrunim, lai noskaidrotu, kas ir pie vainas sistēmas lēnākai darbībai.
"Sistēmai ir pārslodze, jāgaida, ka failu pievienošana pabeigta. Daudz iziet, nesagaidījuši, kas ir kļūda. Problēma radusies, jo sistēmai ir pašreiz "pīķa stundas", vēlāk būs labāk. E-klase tehniski risina, lai uzlabotu audzēkņu pieeju sistēmai."
"E-klases" pārstāvis arī portālam "Apollo" minēja, ka ir saņemti neskaitāmi zvani par šo problēmu.
Viss nokāries, e-klase, https://t.co/gwFlPUjsv2 un https://t.co/EQfl0NL9Us (:
— Rebecca.kristiin (@rebeccakristiin) March 23, 2020
Tad jau labi. Mani bērni arī mācās, jo, par laimi, e-klase nav vienīgais skolotājiem un skolēniem pieejamais resurss.
— Debora (@S_Simplicitas) March 23, 2020
Attālinātā mācīšanās būs izaicinājums. E-klase stipri sabremzējusies, arī daži skolotāji vēl nav uzķēruši, ka mājas nav gluži tas pats, kas skola, vecāki "bombardē" whatsappu.
— Māris Antonevičs (@marisons) March 23, 2020
Nu ko, mīļie skolēni un jaunizceptie skolotāju asistenti, ja Jums izdodas vienreiz ieiet e-klasē, tad uztaisiet screenshot visiem uzdevumiem uzreiz, jo, ja katru reizi ejam iekšā pie katra priekšmeta, tad pārslogojam sistēmu un ilgi jāskatās šādā ekrānā. pic.twitter.com/Uh1KqrqAKq
— Viesturs Kleinbergs (@VKleinbergs) March 23, 2020
E-klase, protams, ir noslogota! Ja neizmanto to aktīvi, beidz darbu, aizver pārlūkprogr. cilni un atgriezies vēlāk, kad ir nepieciešamība! Sastrādāsimies, ļaujot strādāt visiem citiem arī! #eklase #paliecmājās
— Elīza Spilnere (@sliize) March 23, 2020
No blakus istabas tik pūš un elso. Tad par grūtu, tad par bezjēdzīgu, tad e-klase karas un kas ir saimes vārdi, vai varu atpūsties, gribu dzert, un Sabīne ir nozagusi manu dzēšamo pildspalvu. Teicu, ka atstāšu uz otru gadu.
— Aļona Zandere (@ZandereA) March 23, 2020
E-klase karas, https://t.co/1jnMEHMety karas, es ilgojos pēc vasaras un skolotāju videolekcijām. Cerams, ka rīt jau būs labāk.
— Sanita Jemberga (@jemberga) March 23, 2020
Iet jau iet tā e-klase. Vakarā pat cilpos. Tas tāda 8.30 fenomens. Un naivie skolotāji, kuri gribēja stundas pēc saraksta.
— iveta r (@ivetarouge) March 23, 2020
Tadāaaa. E-klase beigta. Nav jau brīnums, tas ķēms mēdza uzkārties pat bezkrīzes laikā. Kārtējais, par dārgu naudu uzķeipinātais s&ds. @ISuplinska, bērni nevēlas mācīties vasarā dēļ pieaugušo nespējas nodrošināt procesus!
— Debora (@S_Simplicitas) March 23, 2020
E-klase jau bremzējas - lapa veras vaļā 7-8 minūtes... Kas notiks rīt ar mums visiem internetā #paliecmājās
— Dagne (@DagnijaNeimane) March 22, 2020
Portāls "Apollo" jau ziņoja, ka Attālināto mācību sekmes pamatā atkarīgas no skolēniem un viņu vecākiem, šādu viedokli šorīt Latvijas Radio pauda Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks.
Catlaks atzīmēja, ka attālināto mācību process jau ir sācies pagājušajā nedēļā, kad šādi mācījās augstskolās un profesionālajās skolās. Valsti iedrošinot arī atsevišķu skolu tālmācības pieredze.
Par izglītības procesu mazajās klasēs VISC īpašu bažu neesot, lai arī Catlaks atzina, ka šajās klasēs atbildība par izglītības procesu lielā mērā nonāks vecāku ziņā.
Catlaks atzina, ka konkrētas mācību apguves formas būs ļoti atkarīgas no katras atsevišķās skolas. VISC ir aicinājis skolas nemēģināt masīvi pārcelt apmācības uz tiešsaisti, jo tas var radīt tehniskas problēmas ar sakaru tīklu pārslodzi. Tāpat VISC uzstādījumi esot skolotājiem nepārslogot skolniekus ar uzdevumiem un nodrošināt atgriezenisko saiti.
Taujāts, vai šajos ārkārtas apstākļos nav bažu, ka kritīs izglītības kvalitāte, Catlaks pauda cerību, ka process noritēs pozitīvi, uzsverot, ka sekmes ļoti lielā mērā būs atkarīgas no skolēniem un vecākiem.
Savukārt runājot par to, vai ir iespējama mācību gada pagarināšana, Catlaks sacīja, ka tas jebkurā gadījumā nebūtu VISC lēmums, tomēr centrs izskatot dažādas situācijas attīstības iespējas, tostarp pieļaujot, ka pēc Lieldienām ārkārtas situācija Latvijā vēl nebeigsies, un šādā gadījumā ir iespējams, ka attālināti tiek pabeigts viss mācību gads vai arī tas tiek pagarināts.
Catlaks nespēja izteikt prognozes par eksāmenu norisi, jo pašlaik esot pārāk daudz nezināmo faktoru, bet VISC cer, ka situācija normalizēsies.
Tāpat ierēdnis atzina, ka nevar pateikt, kā nodrošināt apmācības bērniem ar īpašām vajadzībām - tas šobrīd vēl tiekot risināts.