Trešdien, 11. martā, Pasaules veselības organizācija (PVO) paziņoja, ka jaunā koronavīrusa izplatība sasniegusi pandēmijas apmērus. Ko tas nozīmē un kā tas ietekmēs Latvijas iedzīvotāju dzīvi, sarunā ar portālu "Apollo" paskaidroja Rīgas Stradiņa universitātes profesore, infektoloģe, Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle.
"Šobrīd ir izsludināta pandēmija, kas nozīmē, ka sešos kontinentos ir izplatījies šis jaunais koronavīruss. Pandēmijas pasludināšana uzliek jebkurai valstij paaugstinātas gatavības un piesardzības pasākumu pastiprinātu ievērošanu," paskaidroja Rozentāle, piebilstot, ka Latvijā tas ir sākts jau ātrāk.
Viņa atgādināja, ka Eiropas Slimību profilakses un kontroles (ECDC) centrs un PVO sekojot līdzi aktuālajam pasaulē un organizāciju dalībvalstīm regulāri sniegušas rekomendācijas.
"Kā kura dalībvalsts rīkojās man grūti pateikt. Bet varu pateikt, ka Latvija rīkojās ļoti ātri, adekvāti, apzinot gan savus materiāli tehniskos resursus, gan, pirmām kārtām, cilvēkresursus, gan individuālos aizsardzības līdzekļus," sacīja infektoloģe.
Latvijas atbildīgās iestādes arī rīkojušās uzteicami, "izplatot informācijas līdzekļus caur Slimību kontroles un profilakses centru (SPKC,) caur medijiem, organizējot preses konferences".
Pašreiz Latvijā nav nepieciešams noteikt tādu karantīnu, kā tas šobrīd ir Itālijā un vīrusa izplatīšanās sākumstadijā bija Ķīnā. Rozentāle atgādināja, ka Latvijā visi gadījumi ir ievesti, tomēr nedrīkst aizmirst par citiem profilakses pasākumiem, ko var darīt katrs pats.
Vaicāta, vai ir satraucošas ziņas, ka Igaunijā konstatēts pirmais "Covid-19" pacients, kurš nav bijis ārpus valsts, Rozentāle sacīja, ka ar šo gadījumu nav iepazinusies. Viņa atgādināja, ka aptuveni 80% pacientu slimību izslimo viegli, tādēļ kāds, iespējams, nav vērsies pie ārstiem un uzzinājis, ka ir inficēts.