Tik garam termiņam nepiekrīt Farmaceitu biedrībā, kur uzstāj uz skaidrākiem kritērijiem, kad aptieku licences vispār drīkst apturēt, kā arī esot jādomā, vai var būt beztermiņa licences, kā tas ir tagad. Savukārt, ja kāda licence atbrīvojas, priekšroka būtu dodama farmaceitiem, kas grib veidot individuālas aptiekas.
"Varētu valsts domāt, vai iet to ceļu, kā citās Eiropas valstis, un vispirms pateikt, definēt, cik licences mums ir vajadzīgas. Jo Veselības ministrijas diskusijās ir godīgi atzīts, ka pilsētās aptieku ir par daudz un ir apdzīvotas vietas, kur aptieku nav," "de facto" pauda Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute .
VM "de facto" pastāstīja, ka Latvijā ir par 68% vairāk aptieku nekā Eiropā.
"Ja mēs skatāmies OECD datus, tad tur, kur mēs esam lejas galā, nu piemēram, līdzmaksājumi, 37% valsts tikai finansē - pārējo pacients, tad aptieku skaita ziņā mēs esam galvgalī," raidījumam atklāja VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.
Tam, ka jāpārskata gan aptieku skaita un izvietojuma jautājums, gan licenču apturēšanas principi, piekrīt arī VM. Taču ministrijas pozīciju pagaidām neatklāj - par visu joprojām varot diskutēt, jo iespējas ir dažādas - to pierādījušas citas valstis. Piemēram, citviet licences nemaz nepieder pašiem komersantiem, bet tās dala valsts.
"Mēs esam gājuši to ceļu, ka mēs esam atdevuši licences privātajās rokās, un tas ir privātais bizness," uzsvēra Kaupere.
"de facto" norāda, ka tas ir ne tikai aptieku bizness pēc būtības, bet arī pašu licenču pirkšanas - pārdošanas bizness. Arī pie minētās Krustpils ielas aptiekai vajadzīgās licences "BENU aptieka" 2018. gadā tika, to iegādājoties no iepriekš Stabu ielā strādājošas aptiekas "Farm Melisa" īpašnieka par ceturtdaļmiljonu eiro.