Katru gadu Latvijā ar psihiskās veselības saslimšanām slimo vairāki simti tūkstoši cilvēku, bet sabiedrībā joprojām valda aizspriedumi (stigma), un daudzi pie speciālistiem nevēršas. Portāls "Apollo" ir sācis projektu "Kā tev patiešām iet?", kura mērķis ir sabiedrību izglītot par psihiskās veselības jautājumiem, gan runājot ar jomas speciālistiem, gan sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, kas ar tiem ir saskārušies.
Projekta ietvaros par depresiju, tās tipiskākajiem simptomiem, ārstēšanu, prevenciju un to, ko var darīt apkārtējie, stāsta ārsts-psihiatrs, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas katedras vadītājs profesors Elmārs Rancāns.
Depresija ir slimība
Runājot par depresiju, ir svarīgi saprast, ka tā nav tikai iedomāts stāvoklis, bet slimība, kuras simptomi un izpausmes detalizēti aprakstīti Starptautiskajā slimību klasifikatorā līdzās, piemēram, sirds slimībām un audzējiem.
Latvijā no tās cieš daudz cilvēku. Profesora Rancāna vadītā pētnieku grupa noskaidrojusi, ka ik gadu ar depresiju slimo aptuveni 8% jeb 120-150 tūkstoši iedzīvotāju.
Tāpat arī depresiju nevajag jaukt ar vienkārši nomāktu garastāvokli – stāvokli, kas pazīstams lielākajai daļai cilvēku.
Biežākās depresijas izpausmes ir nomākts garastāvoklis, kam nav īpaša ārēja iemesla – lietas, kas agrāk sagādāja prieku gandarījumu un izraisīja interesi, vairs nesagādā to tādā mērā, vai vienkārši cilvēks kļūst vienaldzīgs pret to.
Depresijas slimnieks arī var ierauties sevī, mazinās interese un vēlme komunicēt ar citiem, kā arī cilvēks var ātrāk nogurt, var kļūt grūti veikt intelektuālu darbu, parādās koncentrēšanās grūtības, cilvēks var arī sākt justies mazvērtīgs, neveiksmīgs, var kristies pašapziņa.
Turklāt depresijai ir novērojami arī dažādi fizioloģiski simptomi – cilvēki kļūst gausi, var parādīties miega traucējumi, kas drīzāk ir nevis grūtības iemigt, bet gan miegs nav kvalitatīvs un cilvēks neizguļas. Tāpat var mazināties apetīte, zust garšas izjūta, parādīties aizcietējumi. Depresija var ietekmēt arī intīmo dzīvi – var mazināties interese par intīmām attiecībām, vai arī pasliktināties seksuālās spējas.