SARS vīrusam līdzīgā koronavīrusa uzliesmojums Ķīnā ir izraisījis nule 26 nāves gadījumus un vairākas pilsētas Ķīnā tikušas izolētas. Eksperti pieļauj, ka slimības pamatā varētu būt tāda ķīniešu delikatese, kā sikspārņu zupa, vēsta ārvalstu mediji.
Brīdinājums!
Foto un video ⟩ Ķīniešu delikatese - sikspārņu zupa. Eksperti lidojošos zīdītājus cieši saista ar koronavīrusa uzliesmojumu
Koronavīrusa izplatībai Ķīnā un SARS uzliesmojumam 2003. gadā ir divas kopīgas pazīmes: abas ir no koronavīrusu saimes, un abas cēlušās no dzīvniekiem, norāda "Business Insider".
Koronavīrusi ir liela vīrusu ģimene - daži no tiem inficē cilvēkus, bet citi dzīvniekus, to skaitā kamieļus, kaķus un sikspārņus. Retos gadījumos koronovīruss dzīvniekos var evolucionēt un inficēt arī cilvēkus, un izplatīties to vidū. Tieši tas notika ar SARS un MERS vīrusu un izskatās, ka notiek arī tagad.
SARS un, iespējams, arī šī koronavīrusa uzliesmojuma gadījumā sikspārņi varētu būt tā sākotnējie saimnieki.
Portāls "Apollo" jau rakstīja, ka jaunā pētījumā beidzot izvirzīts iespējamais vīrusa vaininieks - čūskas, vēsta zinātniskais žurnāls "Journal of Medical Virology".
Zinātnieki izanalizēja jaunā vīrusa gēnu sekvenci, meklējot pavedienus ģenētiskajā kodā, kas atklātu, ko šis vīruss inficē. Balstoties uz analīzēm, zinātnieki secināja, ka 2019-nCoV vīruss varētu būt cēlies no čūskām.
Citi eksperti toties uzskata, ka tieši augļu sikspārņi varētu pārnēsāt jaunatklāto vīrusu. Jo jūras velšu tirgū, kas atrodas Hubei provinces administratīvajā centrā Uhaņā, ko uzskata par vīrusa epicentru, ir iespējams iegādāties īpašu Ķīnas delikatesi - sikspārņu zupu.
Mikroblogošanas vietni "Twitter" ir pārņēmuši attēli un video ar dažādi pagatavotiem sikspārņiem un cilvēkiem, kas mielojas ar tiem.
这东西长得像不像死神躺在你碗里?之前看纪录片,蝙蝠生活在山洞里,就地排泄,山洞里积了厚厚一层粪便,粪便里生活着各种恶心的虫子…经历这次事件能让中国人彻底放弃吃野味吗? pic.twitter.com/6mNQmBWCpi
— 陈秋实(陳秋實) (@chenqiushi404) January 22, 2020
Graphic ⚠️
— @Dystopia - #HongKong is NOT China (@Dystopia992) January 22, 2020
#ChinaPneumonia — “Bat Soup” on ?? diners’ desk.#Wildlife animals hv ALWAYS been “delicacies” in #China, some even claim they can improve health & sex performance.
Let’s NOT forget #Bats are reservoirs for <60 viruses.#coronavirus #Wuhanpic.twitter.com/Eg7QEUxrsz
?? daily in #Wuhan #WuhanSARS #WuhanOutbreak to eat bats in soup ? pic.twitter.com/d9yXD3K1uo
— M.T. (@TsangMali) January 23, 2020
Warning - Disgusting Graphics
— Chan Ho Tin (@Andychanhotin) January 23, 2020
This is how #Chinese create virus like #SARS. They eat raw bats and bat soup. pic.twitter.com/J03FIFbt6i
Bat soup. #coronovirus pic.twitter.com/ST618aR9f4
— Seaord (@Seaord1) January 22, 2020
.@realDonaldTrump can you declare war with china please?#batSoup#ChinaCoronaVirus pic.twitter.com/2htU4g8ZPp
— thor (@cosythor) January 23, 2020
Vadošais ķīniešu virusologs, kurš 2003. gadā palīdzēja cīnīties pret SARS epidēmiju Āzijā, ir brīdinājis, ka šī krīze var izrādīties pat desmit reizes smagāka nekā pirms 17 gadiem.
Sikspārņus tradicionālajā ķīniešu medicīnā izmanto vairāku slimību ārstēšanai, ieskaitot klepus, malārijas un gonorejas. Tiek uzskatīts, ka dzīvnieka fekālijas arī var izārstēt acu slimības, liecina seno ķīniešu medicīnas šedevrs Ben Cao Gang Mu.
Vīruss sākotnēji tika konstatēts Hubei provinces administratīvajā centrā Uhaņā.
Līdz šim apstiprināti 26 jaunā vīrusa izraisīti nāves gadījumi, bet inficēto skaits pārsniedzis 800. Turklāt divi no nāves gadījumiem reģistrēti jau ārpus Hubei provinces.
Inficēšanās gadījumi ārpus Ķīnas ir konstatēti Taivānā, Filipīnās, Taizemē, Japānā, Singapūrā, Vjetnamā, Dienvidkorejā un ASV.