Es neko neteicu, jo cilvēki vienkārši man neticēja."
Viņš savu tetovējumu noņēma 1949. gadā pēc pārcelšanās uz izveidoto Izraēlas valsti, kur viņš nodibināja ģimeni un sāka uzņēmēja karjeru.
"Otrais pasaules karš vairs nav notikums, ko pārrunā ģimenēs un katrs dalās ar savu stāstu - daudziem tas kļuvis par notikumu, par ko uzzina vēstures grāmatās," stāsta Aušvicas memoriāla preses sekretārs Pāvels Savickis. "Lielākais izaicinājums, vadot šeit ekskursijas, ir izstāstīt stāstu par koncentrācijas nometnēm tā, lai tā nebūtu tāla pagātne, bet gan aktualitāte mūsdienās un lieta, par ko domāt nākotnē."
Artemija Merona no mazas ebreju kopienas Grieķijā bija 15 gadus veca, kad viņu ar māti un deviņus gadus veco brāli aizveda uz Aušvicu.
Artemija atceras, ka viņiem lika sakāpt ļoti šauros kravas vagonos, kuri bija stāvgrūdām pilni. Vagonā bija divi spaiņi - viens ar dzeramo ūdeni, otrs pildīja tualetes funkciju. Ceļa laikā daudzi gāja bojā - viņu ķermeņus sakrāva atsevišķā vagonā.
Pēc ierašanās Aušvicā visi tika sadalīti - vienā pusē lika stāvēt jauniem vīriešiem, otrā pusē - sievietēm. Vidū bija vecāka gadagājuma cilvēki un mātes ar bērniem, kuriem lika kāpt militārajos transportlīdzekļos.
"Mēs gribējām palikt kopā. Cieši viens pie otra turējāmies. Todien stipri sniga, tāpēc māte man iedeva savu melno ādas kažoku. Ar to es laikam izskatījos vecāka, nekā biju, tāpēc, kad devāmies uz transportu, SS apsargs mani atrāva no ģimenes un ielika barā pie sievietēm," atceras Merone.