Uzturēt "formu" un justies lieliski, ēdot tikai treknus un sātīgus ēdienus, tajā pašā laikā atsakoties no graudaugu putrām un piedevām. Izklausās pēc sapņa, ne tā? Tieši šādu uztura plānu piedāvā lielu popularitāti guvusī keto jeb ketogēnā diēta, kurai ir vienlīdz daudz kaismīgu aizstāvju un pretinieku. Par to, vai tiešām atteikšanās no ogļhidrātiem ir brīnumzāles, kas atrisina visas problēmas, portāla "Apollo" sarunā ar reģistrētu uztura speciālisti un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pasniedzēju Kseniju Andrijanovu.
Kas tieši ir keto diēta?
Eksperte atklāj, ka "oriģināli šī diēta tika radīta ar epilepsiju slimiem bērniem, kuri nereaģēja uz medikamentiem.
Tika izstrādāta ēdienkarte, kas satur lielu tauku daudzumu un salīdzinoši maz ogļhidrātu, un tika novērots, ka šī diēta palīdz samazināt epilepsijas lēkmju biežumu. Medicīnai attīstoties, tika atklātas iedarbīgas zāles - antikonvulsanti, kas arī samazina lēkmju biežumu un bija krietni iedarbīgāki par keto diētu".
Līdz ar šo zāļu atklāšanu vajadzība pēc šīs diētas mazinājās. Šobrīd keto diētu ārsts iesaka tikai tad, ja epilepsijas pacients nereaģē uz zālēm. Efekts ir dažāds. Vienam strādā, citam - ne.
Kad veikti pētījumi par bērniem, kas ir mēģinājuši keto diētu, atklājas blakusefekti - slikta dūša, vemšana, aizcietējumi, kuņģa gļotādas iekaisumi, nierakmeņu veidošanās un tauku vielmaiņas traucējumi. Tātad var secināt, ka diēta nesa gan ieguvumus, gan traucējumus veselībai.
"Šī diēta kādu laiku bija pazudusi no publikas redzesloka. Šobrīd pastāvošā keto diēta ir ļoti strikta. Ir diezgan lielas mocības saprast, ko tas ar epilepsiju slimais bērniņš ēdīs. Ir radīti maisījumi, kas palīdz uzņemt attiecīgo tauku daudzumu, dažādas sulas un saldumi. Tie ir diezgan dārgi un nopērkami tikai aptiekās. Slimie nevar kā vienaudži - vienkārši paņemt un apēst šokolādīti. Tad pēkšņi - šī diēta parādījās kā modes kliedziens," stāsta RSU pasniedzēja.