Veselības ministrija (VM) rosina aizliegt alus un vīna cenu un atlaižu reklāmas televīzijā un radio, kā arī aizliegt visu alkoholisko dzērienu cenu un atlaižu reklāmas drukātajos medijos, kinoteātros un internetā, un visiem šoferiem pieļaujamo alkohola koncentrāciju asinīs noteikt vienādu jeb 0,2 promiles, to paredz VM izstrādātais Alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plāna projekts 2020. - 2022. gadam.
Veselības ministrija nāk klajā ar plānu pamatīgi ierobežot alkohola reklāmas (7)
Kā aģentūru LETA informē VM preses sekretāre Anna Strapcāne, minētais plāns šodien izsludināts valsts sekretāru sanāksmē. VM uzsver, ka alkohola patēriņš Latvijā ik gadu pieaug, tāpēc ir būtiski ierobežot tā pieejamību un veicināt sabiedrības izpratni par alkohola negatīvo ietekmi uz veselību.
Viens no plāna rīcības virzieniem ir alkoholisko dzērienu reklāmas ierobežošana, kam īpaši pievērš uzmanību arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) eksperti, skaidroja Strapcāne. Līdz ar to, lai mazinātu alkohola patēriņu sabiedrībā, jo īpaši jauniešu vidū, VM rosina aizliegt cenu un atlaižu reklāmu alum un vīnam televīzijā un radio, kā arī aizliegt alkoholisko dzērienu cenu un atlaižu reklāmu drukātajos medijos, kinoteātros un internetā.
Tāpat plānots aizliegt tādus piedāvājumus, kas paredz, iegādājoties alkoholisko dzērienu, vienlaicīgi bez maksas vai ar atlaidi iegādāties citu alkoholisko dzērienu, preci vai pakalpojumu. Piemēram, rosināts aizliegt piedāvājumus "2 par 1 cenu".
Izmaiņas rosinātas arī attiecībā uz azartspēļu zālēm un kazino, paredzot, ka šajās vietās alkoholu vairs nedrīkstēs piedāvāt par brīvu. Savukārt tirgot un lietot alkoholiskos dzērienus rosināt ļaut tikai tādās telpās, kuras būs konstruktīvi nodalītas no azartspēļu organizēšanas vietas.
Ministrijas speciālisti vienlaikus strādās, lai sagatavotu priekšlikumus grozījumiem Ceļu satiksmes likumā, samazinot noteikto pieļaujamo alkohola koncentrāciju asinīs visiem transportlīdzekļu vadītājiem līdz 0,2 promilēm. Šobrīd likums autovadītājam, kura transportlīdzekļa vadīšanas stāžs ir lielāks par diviem gadiem, aizliedz vadīt transportlīdzekli, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles. Ja transportlīdzekļa vadītāja stāžs nepārsniedz divus gadus, aizliegts vadīt transportlīdzekli, ja alkohola koncentrācija pārsniedz 0,2 promiles.
Strapcāne uzsvēra, ka arī Igaunijā, Polijā un Zviedrijā ir noteikts šāds līmenis, savukārt Čehijā, Ungārijā, Rumānijā un Slovākijā alkohola koncentrācija asinīs nav pieļaujama pat nelielās devās.
Lai palīdzētu iedzīvotājiem, kuriem ir radusies atkarība no alkohola vai jau ir nopietnas veselības problēmas, ministrija iecerējusi paplašināt ambulatorās un stacionārās ārstēšanās iespējas. Paredzēts arī ieviest jaunu valsts apmaksātu ambulatoro grupu psihoterapijas programmu pēc 12 soļu terapijas principiem un palielināt valsts apmaksātas ambulatorās narkoloģiskās palīdzības sniegšanas iespējas pusaudžiem.
Tāpat plānā iekļaujas iecere izveidot bērnu specializēto narkoloģijas nodaļu. Vienlaikus ministrijas speciālisti vērtēs iespēju pacientus ar noteiktām diagnozēm atbrīvot no pacientu līdzmaksājumiem, saņemot narkoloģiskos pakalpojumus, kā arī iespēju no valsts budžeta apmaksāt viņiem nepieciešamos medikamentus.
Kā vieno no prioritātēm VM saredz arī turpmāku sabiedrības izglītošanu par alkoholisko dzērienu kaitīgo ietekmi uz veselību. Līdztekus izglītojošajām kampaņām, plānots, ka alkoholisko dzērienu marķējumā būs jāiekļauj informācija, kura mudina iedzīvotājus nelietot alkoholu. Tāpat marķējumā būs jāparādās informācijai par dzēriena sastāvdaļām un uzturvērtību.
Ministrijas ieskatā, tikpat svarīgi ir nodrošināt efektīvu jau šobrīd spēkā esošo ierobežojumu funkcionēšanu, tāpēc plānots stingrāk uzraudzīt, lai alkohols netiktu pārdots nepilngadīgām personām, kā arī pastiprināt nelegālā alkohola aprites kontroli.