"Mums jāmēģina nebrīvē imitēt tos apstākļus, kādos viņi dzīvo savvaļā, jo katra suga ļoti specifiski pielāgojusies - tādam mitrumam, konkrētai temperatūrai, dienasgaismai," paskaidro veterināre.
Jārēķinās, ka tas nebūs vienreizējs ieguldījums, jo lampas un filtri jāmaina regulāri. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka dzīvnieks augs, tādēļ vēlams uzreiz noskaidrot, kāds būs pieauguša rāpuļa izmērs, jo no tā atkarīgs, cik liels terārijs būs nepieciešams.
"Šīs lietas jāiegādājas un jāizpēta, kuras būtu vislabākās, jau pirms dzīvnieka iegādes, un, ja liekas, ka tās izmaksas būs par lielu, tad varbūt nevajag to dzīvnieku," norāda speciāliste.
Savukārt izvēloties, kurā telpā turēt rāpuļa terāriju, jāatceras, ka viņi ir apveltīti ar ļoti jūtīgām maņām uz vibrācijām un troksni, tādēļ vēlams, lai dzīvnieks var dzīvot kādā klusākā vietā.
Jārēķinās arī, ka rāpuļi nebūs mīļdzīvnieki - ar laiku viņi atpazīs, piemēram, saimnieka smaržu, un jaunā dzīvesvieta viņiem asociēsies ar ēdienu un drošību, tomēr emocionālas saites ar citiem viņi neizveidos. Ja mājās dzīvojoša ķirzaka izvēlēsies, piemēram, gulēt uz saimnieka krūtīm, visticamāk, dzīvnieks to dara, jo meklē vietu, kur sasildīties, nevis siltu jūtu vadīts, kā to mēdz darīt suņi un kaķi.
Ja lemts par rāpuļa iegādi, tas jādara zooveikalā vai pie privāta audzētāja, kas var ar dokumentiem apliecināt, ka dzīvnieka izcelsme ir legāla. Ja šādus dokumentus nevar uzrādīt, tad labāk dzīvnieku nepirkt, jo daudzi tiek tirgoti nelegāli. Likums arī Latvijā aizliedz mājās turēt krokodilveidīgos dzīvniekus un čūskas.