Visā pasaulē novērojams straujš kukaiņu populācijas kritums, un zinātnieki gadiem ilgi cenšas noskaidrot, kādi ir tā cēloņi. Izrādās, ka gaismas piesārņojums ir nozīmīgs, bet bieži aizmirsts faktors, kas vainojams pie "kukaiņu apokalipses", atsaucoties uz akadēmiskajā žurnālā "Biological Conservation" publicētu pārskatu, vēsta britu laikraksts "The Guardian".
Mākslīgais apgaismojums naktīs var ietekmēt visus kukaiņu dzīves aspektus, pievilinot naktstauriņus pie spuldzēm, kā rezultātā tie iet bojā, izgaismojot potenciālo medījumu žurkām un krupjiem, kas pārtiek no kukaiņiem, kā arī radot maldinošus pārošanās signālus spārēm, apgalvo pētījuma autori.
"Mēs nopietni uzskatām, ka mākslīgais apgaismojums naktī - kombinācijā ar dabiskās vides zudumu, ķīmisko piesārņojumu, invazīvajām sugām un klimata pārmaiņām - veicina kukaiņu skaita samazināšanos," secinājuši zinātnieki pēc vairāk nekā 150 pētījumu izvērtēšanas.
"Mēs šajā darbā apgalvojam, ka mākslīgais apgaismojums naktīs ir vel viens svarīgs - bet bieži ne pietiekami vērā ņemts - kukaiņu apokalipses cēlonis."
Taču atšķirībā no citiem kukaiņu populācijas samazinājuma cēloņiem gaismas piesārņojumu var salīdzinoši viegli novērst, sacīja pētnieku komanda, vienkārši izslēdzot nevajadzīgās gaismas un lietojot piemērotus aizkarus vai žalūzijas.
"To darot var tūlītēji ievērojami samazināt mirušo kukaiņu skaitu," apgalvoja zinātnieki.
"Mākslīgais apgaismojums naktī ir cilvēka radīts apgaismojums - sākot ar ielu apgaismojumu un beidzot ar gāzes uzliesmojumiem, iegūstot naftu. Tas var ietekmēt kukaiņus teju visās iedomājamajās viņu dzīves jomās," sacīja Brets Sīmors, Vašingtonas universitātes uzvedības ekologs un viens no pārskata vadošajiem autoriem.