IT drošības incidentu novēršanas institūcijā "Cert.lv" skaidro – risks varētu būt ne tik daudz zaudēt to vienu eiro, bet krāpnieki, iegūstot bankas konta numuru, esot spējīgi paņemt kredītus.
"Ja jūs maksājat kaut kur naudu, ir arī krāpšanas, kurās maksājumi uz kādu kontu ļauj, piemēram, apstiprināt jūsu konta identitāti un uz jūsu vārda paņemt ātros kredītus," pauž "Cert.lv" kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis.
Šogad šis ir jau trešais krāpniecības vilnis, kurā izmantots Latvijas Pasta tēls. Pirmo reizi februārī. Tas septembrī – turklāt bija centieni izplatīt ļaunprogrammatūru.
Vīrusa izplatīšana, krāpnieciski izmantojot “Latvijas Pasta” tēlu, esot bijis nopietns incidents, jo mērķis bija nošifrēt nobloķēt cilvēku pieeju saviem datoriem.
"Jums tiek piedāvāts pret samaksu, ka atkal būs pieeja saviem datiem. Ja jums ir svarīga tā informācija, kas ir jūsu ierīcē, tad, visticamāk, jūs samaksāsiet šo maksu," norāda Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja
Tāpat kibernoziedzinieki veido viltotas internetbanku lapas, cerībā, ka cilvēki automātiski savos telefonos apstiprinās, piemēram, “Smart ID” kodu. Nav mazinājusies interese iegūt piekļuvi sociālo tīklu profiliem un e-pastiem, sevišķi, ja tie satur informāciju par uzņēmuma darījumiem.
"Tad tālāk šādas piekļuves e-pastiem tiek izmantotas, lai krāptu uzņēmumus, izsūtītu viltus rēķinus, maldinātu partnerus, uz kurieni jāmaksā," skaidro “Cert.lv” kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis.
Līdzko parādās dažādās kiberkrāpniecības shēmas, IT drošības incidentu novēršanas institūcija tās slēdz. Noziegumi lielākoties tiek veikti no ārvalstīm. “Drossinternets.lv” secina – daļa cilvēku joprojām mēdz vieglprātīgi iekrist krāpšanas shēmās, lielākoties noticot kādiem laimestiem vai zemas cenas piedāvājumiem. Sociālā eksperimenta laikā no tiem, kas internetā redzēja reklāmas ar viltus piedāvājumu, 60% bijuši gatavi ievadīt savas bankas kartes datus.