Tāda bijusi realitāte - Freids ar kolēģiem kaismīgi eksperimentēja ar pulverveida panaceju, līdz atkarība uzņēma apgriezienus un labie zinātnes mērķi palika otrajā plānā. Doktors Vilhelms Flīss - vācu otolaringologs - publicēja rakstu ar nosaukumu "Deguna un sieviešu seksuālo orgānu saistība", kurā viņš klāstīja savas idejas, ka deguns ir ķermeņa mikrokosms, un jebkuru kaiti varētu izārstēt, atrodot tās atbilstošo atrašanās vietu un tur uzklātu kokaīnu.
Zinātniskā publikācija ieraudzījusi dienas gaismu laikā, kad laikabiedri centās izārstēt sievietes histēriju - neirozes, kā tajā laikā tika uzskatīts, izraisījusi maksts. Cenšoties pierādīt teoriju, Freids un Flīss aizkavēja operāciju un gandrīz nonāvēja pacienti. Šis starpgadījums Freida grāmatā "Sapņa interpretācija" ir nodēvēts par "Irma". Jāatzīst, ka mūsdienās par šādu izgājienu viņam nāktos sastapties ar ļoti lielu apkaunojumu, ārsta licences zaudēšanu un, iespējams, pat tiesas prāvu un cietumsodu.
Tā vietā Freids izstrādāja dažādas teorijas, kas veido psihoanalīzes pamatus. Tādus jēdzienus kā ego un superego, libido - seksuālā enerģija, Edipa komplekss - ko Freids atklāja, kad dalīja kokaīna krājumus neirotiskajiem Vīnes iedzīvotājiem, kas bija atnākuši ar viņu parunāties par savām problēmām, pie kurām, pēc Freida domām, bija vainīgi viņu vecāki.
Franču filozofi Žils Delēzs un Fēlikss Gvatari uzrakstīja grāmatu "Anti Oedipus". Grāmata attēlo trīs Freida karjeras posmus: "pētniecības, novatoriskais, revolucionārais posms", kurā tika atklāts libido, klasicisma posms, kad viņš aprakstīja Edipa kompleksu, un, visbeidzot, terapeita posms. Pēc francūžu vārdiem viņš bijis "Kolumba, Gētes, Šekspīra un Sofokla buržuāziskais lasītājs, maskētais Als Kapone". Delēzs un Gvatari zināja ļoti maz par to, ka patiesībā zem katras Freida teorijas ir prātu aizmiglojoša atkarība un sevī absorbēts monologs, ko izraisīja kokaīns.