2017. gada maijā notikušais šomēnes aprakstīts akadēmiskajā žurnālā "Archives of Disease in Childhood".
Evanam šonedēļ apritēja 19 gadi. Viņa atveseļošanās process bija garš. Pēc ECMO aparāta izmantošanas pagāja seši mēneši, līdz viņš atkal varēja staigāt.
"Es joprojām neesmu atgriezies normālā dzīvē. Es teiktu, ka tikai par 75 līdz 85%," stāsta jaunietis. "Tikai pēdējo pusgadu jūtos nedaudz pārliecinātāks par sevi.
Veipošana mani burtiski iznīcināja. Visiem mēģinu to iestāstīt, bet mani uzskata par muļķi; saku to saviem draugiem, bet viņi neklausās.
Viņi to joprojām dara, kaut arī redzēja, ko es pārcietu. Vai vērts riskēt ar savu dzīvību e-cigarešu dēļ? Negribu, lai ar jums notiek tāpat kā ar mani. Negribu, lai jūs nomirstat, es to nevēlu nevienam."
Evans arī baidās, ka citu "veipotāju" dūmu ieelpošana bārā vai uz ielas viņam atkal varētu beigties ar veselības problēmām.
Evana ārsti uzskata, ka pie vainas patiešām ir "veipošana". Evanam izveidojās slimība, ko dēvē par hipersensitīvu pneimonītu. Ieelpojot kādu vielu, tika aktivizēta imūnsistēmas reakcija.
Hipersensitīvu pneimonītu var ierosināt, piemēram, putnu spalvas vai izkārnījumi. Zinātnieki izpētīja Evana lietotos e-cigarešu šķīdumus un noskaidroja, ka viens no tiem jaunietim izraisīja imūnreakciju.
"Galvenā mācība ir tāda, ka "veipošana" nav droša, īpaši jaunu cilvēku vidū, un viņiem nevajadzētu pat tuvoties [e-cigaretēm]," norāda Bats.
Evana ārsti norāda, ka "veipošana" "nav droša", lai gan Lielbritānijas veselības aprūpes organizācijas norāda, ka tā esot par 95% drošāka nekā tabakas smēķēšana.