Treniņnometnēs, gatavojoties savām pirmajām kaujām, strēlnieki nodevās praktiskām apmācībām, piemēram, kā doties izlūkos, veidot dzeloņdrātu pinumu un to pārvarēt, kā nosargāt teritoriju, orientēties pēc kartes un apvidus u.tml. Par spīti ieroču trūkumam, jaunie strēlnieki ar lielu sajūsmu nodevās šaušanas apmācībai.
Pastāvēja arī disciplīnas problēmas Rīgas pašpuikām - no trūcīgajiem strādnieku rajoniem nākušajiem zēniem. Tiem netrūka bravūras un drosmes, kā arī nevēlēšanās pakļauties disciplīnai.
Iesākumā pilsētnieki un laucinieki turējās savrup, izcēlās pat savstarpēji kautiņi, bet pamazām abas puses sāka mierīgi sadzīvot. Pašpuiku izlēcieni drīz vien pārauga nekaitīgā izjokošanā.
Daudzi karu uztvēra kā rotaļu, to veicināja arī apmācībā izmantotie koka ieroču prototipi, īstos ieročus izdalīja tikai pēdējā brīdī, un to joprojām pietika tikai dažiem.
Kopumā latviešu brīvprātīgos izmeta kaujas laukā ļoti nesagatavotus, bet virspavēlniecība vairs ilgāk nevarēja kavēties.
"Dvēseļu puteņa" vajadzībām treniņnometne tika izveidota Līgatnē, kuras vide atbilda filmai nepieciešamajai noskaņai. Filmas mākslas departaments divu nedēļu garumā strādāja pie vides labiekārtošanas un, ar vēsturisku fotogrāfiju un materiālu palīdzību, rūpnīcas teritoriju noformēja atbilstoši tam laikam.
Plašāka informācija par Pirmo latviešu strēlnieku bataljonu apmācībām apskatāma ŠEIT.
Foto: "Dvēseļu puteņa" aizkadri - pirmo strēlnieku bataljonu apmācība