"StratCom" direktors Jānis Sārts uzsver - stratēģijas vajadzīgas arī pagaidām mazzināmām virtuālajām kaujām. Eksperiments parādīja, ka virtuālie uzbrukumi ne vienmēr ir tehnoloģiski sarežģīti.
Senāk propagandisti un "gaisa jaucēji" ienaidnieka rindās drukāja skrejlapas, maldināja žurnālistus un iefiltrēja savus aģentus. Mūsdienās atliek tikai veltīt dažas minūtes tam, lai izveidotu profilu kādā specifiskā interneta forumā.
Arvien aktuālāka kļūst virtuālā cīņa par tā dēvēto "interpretācijas suverenitāti" jeb jautājumu: kura no versijām ir patiesība?
Piemēram, 2017. gadā Lietuvā ar sociālo tīklu un ķēdes e-pastu starpniecību izplatījās baumas, ka NATO karavīri no Vācijas tur esot izvarojuši 17 gadus vecu meiteni. Lai arī Lietuvas valdība skaidroja, ka tā nav taisnība, baumas turpinājās. Daudziem bija aizdomas, ka baumu avots meklējams Krievijā.
"Maldināšana un meli izplatās straujāk nekā iepriekš," brīdina Sārts.
Šāda veida dezinformācija uzskatāma par daļu no hibrīdkara - bet šis jēdziens ietver visa veida slepenu un atklātu, konvencionālu un nekonvencionālu, militāru un nemilitāru karadarbību. Mūsdienu konfliktos nereti ir grūti pat novilkt skaidru robežu starp mieru un kara stāvokli.
Vācijas kanclere Angela Merkele pagājušā gada februārī, atklājot Vācijas Federālā izlūkdienesta (FND) galveno mītni, norādīja, ka lielāko daļu viltus ziņu veido valstu propaganda. Sārts norāda, ka Krievija šajā ziņā esot visaktīvākā.
Šādas taktikas var izmantot ne vien valstu valdības, bet arī dažādas kustības un noziedzīgie grupējumi. Piemēram, islāma radikāļu organizācijas sistemātiski izplata viltus ziņas.