Tāpat kā citi Saules sistēmas debess ķermeņi Marss ir seismiski aktīvs. Tagad, pateicoties īpaši smalkajiem mērinstrumentiem, ar ko aprīkots NASA nolaišanās aparāts "InSight", cilvēki uz Zemes var dzirdēt, kā izklausās "marsatrīces".
"InSight" ir aprīkots ar īpaši jūtīgu seismometru ar nosaukumu "Seismiskais eksperiments iekšējai struktūrai" (Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS)), kas var uztvert tik smalkas vibrācijas, kā vēja brīze. SEIS izstrādājusi Francijas kosmosa aģentūra, sadarbojoties ar partneriem.
SEIS tika radīts, lai klausītos "marsatrīces". Zinātnieki vēlas izpētīt, kā to radītie seismiskie viļņi pārvietojas planētas iekšienē, pirmo reizi atklājot Marsa dziļākās iekšējās struktūras.
Seismometrs sāka ievākt datus 2019. gada februāri, bet uztvert pirmo rūkoņu izdevās aprīlī. Pirmajai fiksētajai "marsatrīcei" bija neparasti augsts seismiskais signāls, salīdzinot ar to, ko zinātnieki ir dzirdējuši pēc tam. Līdz šim fiksēti vairāk nekā 100 gadījumi, par 21 no kuriem ir spēcīga pārliecība - tās ir "marsatrīces". Pārējām vēl jāizslēdz citi iespējamie cēloņi.
NASA nu ir publicējusi divu seismisko aktivitāšu skaņas ierakstu. Viena no tām fiksēta 22. maijā, bet otra - 25. jūlijā. Ierakstītās skaņas frekvences ir pārāk zemas, lai tās spētu saklausīt cilvēka auss, tādēļ tās tika paātrinātas un nedaudz apstrādātas. Klausoties "marsatrīces", ieteicams lietot austiņas.