Laura stāstīja, ka rodas situācija, kad "vecākiem jāpaliek mājās, jāpieskata bērni, jo nav jau viņus, kur sūtīt. Līdz ar to mēs darbu nevaram meklēt, socializēties, pilnveidoties."
Lai bērni varētu iegūt pilsonību, Laurai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) ir jāuzrāda bērnu dzimšanas apliecības. Turklāt nepieciešams oficiāls apstiprinājums, ka dokumenti ir oriģināli. Lai to nokārtotu, dzimšanas apliecības jāsūta atpakaļ uz ASV, kur bērni dzimuši.
"Amerikā arī ir tā dokumentu birokrātija, tur sola divu nedēļu laikā [to nokārtot], tad mums vēl jāpārtulko, tad jāiet pie notāra un tad tikai jāiet pie Pilsonības un migrācijas dienesta," situāciju paskaidroja Laura.
Bez nepieciešamajiem dokumentiem bērnus neuzņēma pašvaldības izglītības iestādēs, tomēr ģimenes grūtības sadzirdēja privātā skolā "Patnis", kas piekrita nodrošināt bērnu izglītību.
"Es to spēju iedomāties, ko izjūt mamma, vēloties dot savam bērnam visu, un tajā pašā laikā rokas it kā sasietas un to nevar izdarīt," lēmumu pamatoja mācību iestādes direktore Agnese Pūtele. Bērni tika uzņemti, neskatoties uz to, ka teorētiski to izdarīt nebija iespējams neesošā personas koda dēļ.
PMLP paskaidroja, ka cilvēkiem, kuri vēlas atgriezties Latvijā no valstīm ārpus Eiropas Savienības, procedūra patiešām ir sarežģītāka.
"Pārceļoties, būtu lietderīgi konsultēties ar vēstniecību, kādi dokumenti ir nepieciešami, kādi dokumenti no tās valsts, pirmkārt. Kādi dokumenti ir legalizējami, lai, atbraucot jau ar somām, nav pārsteigumu, ka kaut kas nav izdarīts tanī valstī," stāstīja PMLP priekšnieka vietniece Maira Roze.