Lai apzinātu onkoloģisko pacientu vajadzības un tās sistemātiski tiktu iekļautas veselības politikas dienaskārtībā kā prioritāte, 4. oktobrī pirmo reizi Latvijā onkoloģisko slimību pacienti, viņu tuvinieki un interesenti tiek aicināti piedalīties forumā "Pret vēzi - kopā un bez bailēm".
Pirmo reizi Latvijā notiks vēža pacientu forums par tiesībām uz kvalitatīvu aprūpi
Forumu rīko nevalstisko onkoloģisko pacientu organizāciju ONKOALIANSE: kolorektālā vēža pacientu biedrība "Europa Colon Latvija", biedrība "Soli priekšā melanomai", labdarības fonds "Rozā vilciens", Prostatas vēža pacientu biedrība un Latvijas sieviešu volontieru biedrība "Vita", kas šādi atzīmē savas darbības 25 gadus.
Forums notiks piektdien, 2019. gada 4. oktobrī, Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Dabas mājā Magnum auditorijā, Rīgā Jelgavas ielā 1, plkst. 12:00 - 17:30.
Forumā piedalīsies pacientu organizācijas, onkoloģiskie pacienti un viņu tuvinieki, vadošie onkologi, Veselības ministrijas, valsts un pašvaldību veselības institūciju pārstāvji u.c. Forumā aicināta piedalīties arī Valsts prezidenta kundze Andra Levita.
Latvijā diagnoze vēzis ik gadu tiek noteikta 11 tūkstošiem cilvēku, bet valstī kopumā ar dažādām onkoloģiskām slimībām sirgst 77 000 cilvēku, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.
Šai statistikai pierēķinot vēža slimnieku tuviniekus, viņu ģimenes, kuri ikdienā ir iesaistīti sirgstošo aprūpē un atbalsta sniegšanā, redzams, ka vēzis Latvijā tieši vai netieši skar aptuveni 400 000 cilvēku jeb piekto daļu valsts iedzīvotāju, norāda Irīna Januma, biedrības "Vita" vadītāja.
"Tā ir ievērojama sabiedrības daļa, liels spēks un potenciāls, kuras vajadzībām, ņemot vērā onkoloģisko slimību smago norisi, veselības politikā jābūt prioritātei ar stabilu attīstību," uzsver Januma.
Par laimi, ir pagājis laiks, kad vēzis tika uztverts tikai kā letāla slimība, par kuru plaši nerunāja. "Protams, vēzis joprojām ir un paliek smaga slimība, taču zinātnes un medicīnas sasniegumi vēža pacientiem šodien sniedz nesalīdzināmi vairāk iespēju sadzīvot ar to nekā pirms 10 vai 15 gadiem. Daudzas vēža formas šodien uzlūkojam jau kā hroniskas saslimšanas, kas cilvēkam ļauj palikt aktīvam un nodzīvot daudzus piepildītus dzīves gadus," uzsver Januma.
"Tāpēc arī mēs, vēža pacienti Latvijā, vēlamies, lai arvien vairāk cilvēku no mūsu vidus varētu piepulcēties tiem, kam vēzis ir hroniska slimība, kā tas ir daudzās Eiropas un pasaules valstīs. Lai to panāktu, ir jānodrošina, lai arī Latvijā onkoloģijas nozare kļūtu moderna, efektīva un pacientiem draudzīga. Mums visiem kopā - pacientu organizācijām, ārstiem un politikas veidotājiem, šajā jomā vēl ir daudz darāmā," uzsver Januma.
Foruma pirmā daļa būs veltīta onkoloģijas nozares attīstības izvērtējumam un turpmāk darāmajam, lai panāktu straujāku onkoloģijas nozarē aizsākto reformu īstenošanu.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride forumā iezīmēs parlamentāras uzraudzības lomu onkoloģijas nozares attīstībā, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis informēs par onkoloģijas nozarē plānotajiem uzlabojumiem, bet Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis runās par nākamo gadu onkoloģijas nozares izaicinājumiem. Savukārt cilvēka dzīves vērtību un dzīvildzi kā ieguvumu valstij onkoloģisko pacientu aprūpē analizēs Dzintars Mozgis, SPKC direktora vietnieks sabiedrības veselības un profilakses jautājumos.
Foruma otrā daļa būs veltīta vēža pacientu aprūpes kvalitātei ārstu un pacientu skatījumā. Par jaunākajiem medicīniskajiem sasniegumiem pasaulē vēža ārstēšanā un situāciju Latvijā informēs onkoloģe ķīmijterapeite Alinta Hegmane. Ingrīda Circene, MFD Veselības grupas galvenā ārste ginekoloģijā, analizēs valsts apmaksātā onkoskrīninga pieejamības un efektivitātes uzlabošanas aspektus, par Jēkabpils pieredzi onkoloģisko pacientu paliatīvās aprūpes nodrošināšanā stāstīs ārste interniste, paliatīvās aprūpes speciāliste Jeļena Buceniece.
Olga Valciņa, biedrības "Soli priekšā melanomai" dibinātāja, runās par pacientu organizāciju lomu vēža pacientu aizstāvībā, savukārt par sasniegto un darāmo vēža pacientu rehabilitācijā informēs onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" valdes locekle Kitija Janele.
Foruma noslēgumā tiks pieņemta rezolūcija Ministru kabinetam, Saeimai un Veselības ministrijai, iezīmējot konkrēti darāmos darbus veselības politikā, lai vēža pacienti visā Latvijā jau tuvā nākotnē sagaidītu uzlabojumus diagnostikas, aprūpes, ārstēšanas un rehabilitācijas jomā, un tiktu panākts svarīgākais - pieaugtu vēža pacientu dzīvildze, samazinātos mirstība un uzlabotos dzīves kvalitāte.
Foruma laikā plānotas arī dažādas aktivitātes. Plkst. 12:00 - 16:00 stāvlaukumā pie Dabas mājas viesosies MFD Veselības grupas Mobilās diagnostikas buss, kurā sievietes bez maksas varēs veikt krūšu pārbaudi - mamogrāfiju. Forumu kuplinās fotostudijas un biedrības "Aspazija" fotoizstāde "Sieviešu portreti, kuras uzvarēja krūts vēzi". Autore ir Una Liberte.
Pieteikties forumam aicināts ikviens interesents, rakstot uz onkoforums@gmail.com līdz 30. septembrim. Īpaši gaidīti onkoloģiskie pacienti un viņu tuvinieki. Vietu skaits forumā ierobežots.
Vairāk informāciju meklē ŠEIT.