Ko "sarkanā bumba ar liesmojošo asti", kas pirmdienas, 9. septembra, vakarā pārsteidza Latvijas iedzīvotājus, nozīmē Latvijas zinātniekiem? Kāpēc bolīds atšķiras no meteorīta? Kā entuziasti šādas parādības var izpētīt pašu spēkiem? Kurš no kosmiskajiem objektiem nodēvēts baisi – par "pastardienas bolīdu"? Interesantus faktus par kosmosa procesu sekām uz Zemes sarunā ar portālu "Apollo" atklāj astronoms Ilgonis Vilks.
Vilks atgādina - "9. septembra bolīdam" līdzīgi objekti nav retums. "Piemēram, 2017. gada oktobrī bija līdzīga kalibra, arī pēc spožuma un redzamības apstākļiem līdzīgs, arī zaļš bolīds. Pirms tam – 2011. gadā – vispār bija tāds, ko daži jau nosauca par "pastardienas bolīdu", jo tas pilnīgi izgaismoja apkārtni. Tā kā reizēm šādi notikumi virs Latvijas gadās," stāsta astronoms.
Tiesa, zinātniekiem šī nav elementāra pētniecības viela. "Ir grūti kaut ko izdarīt, tāpēc, ka tas ir ļoti īss brīdis, ko novērotāji redzējuši. Dažos gadījumos tas fiksēts fotogrāfijās un video, bet pasaulē šī parādība ir gana labi pazīstama un izpētīta, tādēļ nav nekas speciāli jādara."
Vilks uzsver - ja gadījumā būtu cerība, ka kaut kas ir nokritis uz zemes Latvijā, tad būtu vērts pievērst lielāku uzmanību.
Kā saprast, vai objekts varētu būt piezemējies?
Viena no pazīmēm ir troksnis, atklāj Vilks. "Tāpēc es uzreiz "Twitter" uzdevu jautājumu – vai ir dzirdēts troksnis?