Brīvpusdienām paredzētos līdzekļus varētu novirzīt prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām, aģentūru LETA informēja IZM.
IZM priekšlikums ir plānoto finansējumu 19 681 416 eiro apmērā 2020. gadā un turpmāk ik gadu novirzīt ministrijas prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām, fundamentālajiem un lietišķajiem pētījumiem un citiem pasākumiem.
Šobrīd IZM nodrošina valsts budžeta līdzekļus 1., 2., 3. un 4.klašu skolēnu ēdināšanai, savukārt pašvaldības atbilstoši iespējām un nepieciešamībai no saviem līdzekļiem nodrošina brīvpusdienas arī citu klašu bērniem, tādējādi brīvpusdienu jautājuma īstenošanā valsts un pašvaldības jau šobrīd piedalās katra ar savu līdzfinansējuma daļu.
Valsts budžeta finansējums brīvpusdienu nodrošināšanai 2019. gadam ir 19 001 416 eiro, vienam bērnam dienā atvēlot 1,42 eiro.
Ministrija norāda, ka lai gan tās primārā funkcija ir izglītība, ministrija ir nodrošinājusi, ka pakāpeniski tiek palielināts brīvpusdienu saņēmēju loks un valsts piešķirtā finansējuma apjoms. Tā, no 2008. gada 1. septembra līdz 2014. gada 31. augustam valsts budžeta līdzekļi brīvpusdienām vienam 1.-3. klases skolēnam dienā bija 1,14 eiro, bet no 2014. gada 1. septembra finansējums tika palielināts līdz 1,42 eiro.
Risinot jautājumu par nepieciešamību piešķirt brīvpusdienas arī 4. klašu skolēniem, ministrijai izdevās panākt papildu finansējuma piešķiršanu, lai 4. klases skolēni brīvpusdienas saņemtu jau no 2015. gada 1. septembra.
IZM sacīja, ka 20. augustā valdība izskatīja Finanšu ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas rezultātiem, kā rezultātā valdība ir devusi IZM uzdevumu sagatavot grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, izslēdzot valsts līdzdalību brīvpusdienu nodrošināšanā 1.-4. klases skolēniem no 2020. gada 1. janvāra un paredzēt, ka turpmāk brīvpusdienas nodrošina pašvaldības savu budžetu ietvaros.