Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

Indija atceļ Kašmiras īpašo statusu, saasinot attiecības reģionā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Indijas drošības spēki Džammā.
Indijas drošības spēki Džammā. Foto: Reuters/ScanPix

Indijas parlaments otrdien, 6. augustā, pieņēmis rezolūciju par Kašmiras īpašā statusa atcelšanu un štata sadalīšanu.

Indijas parlaments atbalstījis prezidenta pirmdien izdoto rīkojumu, ar kuru atcelts Indijas konstitūcijas 370. pants, kas piešķīra Kašmirai īpašu statusu un zināmu autonomiju.

Daļu Kašmiras, kur vairākums iedzīvotāju ir musulmaņi, kontrolē Indija, daļu - Pakistāna, un nelielu daļu reģiona ziemeļos - Ķīna. Kā Deli, tā Islamabada pretendē uz visu Kašmiras teritoriju. Kopš 1947. gada, kad beidzās Lielbritānijas koloniālā pārvalde, šīs teritorijas dēļ starp abām valstīm izcēlušies divi kari.

Parlaments arī pieņēma likumu par Džammu un Kašmiras štata reorganizēšanu, kā rezultātā tas tiks sadalīts divās teritorijās: Džammu un Kašmirā, kur būs vēlēta likumdevēja iestāde, un Ladākhā, ko pārvaldīs centrālā valdība.

Pašlaik štatu veido trīs teritorijas: Džammu, kur vairākums iedzīvotāju ir hinduisti, Kašmira, kur iedzīvotāju vairākumu veido musulmaņi, un Ladākha, kur vairākums ir budisti.

Indijas konstitūcijas 370. pants deva tiesības reģionam uz savu atsevišķu konstitūciju, karogu un neatkarību lēmumu pieņemšanā visās jomās, izņemot aizsardzību, ārlietas un sakarus. Šis pants aizliedza Indijas pilsoņiem no citām valsts daļām apmesties uz pastāvīgu dzīvi Kašmirā, iegādāties tur nekustamos īpašumus, ieņemt valsts amatus un saņemt stipendijas studijām.

Indijas lēmumu jau nosodījušas Ķīna un Pakistāna. "Indijas rīcība ir nepieņemama, un tai nebūs nekāds likumisks spēks," paziņojusi Ķīnas ārlietu ministrija, vēsta "Reuters".

Indijas varasiestādes paziņojušas, ka situācija Kašmirā un tās likumiskais stāvoklis ir "iekšpolitikas jautājums". "Indija nekomentē citu valstu iekšējos jautājumus un sagaida, ka citas valstis rīkosies līdzīgi."

Baidoties no iespējamajiem nemieriem, jo varētu radīt valdības lēmums, Indijas valdība spēki jau svētdien Šrīnagarā, kas ir reģiona lielākā pilsēta, uzstādīja barikādes, lai norobežotu pilsētas rajonus. Tika aizliegta publiska pulcēšanās un paziņots, ka skolas tiks uz laiku slēgtas.

Varasiestādes arī nobloķējušas interneta pakalpojumus un mobilo telefonu sakarus, kas ir ierasta taktika, lai nepieļautu ziņu izplatīšanos un protestu sākšanos pret Indijas valdību.

Pēdējās dienās reģionā izvietoti arī papildus vismaz 10 000 karavīru un citi spēki. Tūristiem un svētceļniekiem no Indijas dots rīkojums atstāt reģionu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu