Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) piemērojis pirmos sodus par nepareizi uzstādītiem tvaika nosūcējiem, kas uzstādīti virs gāzes plīts un izgarojumus novada dabīgās ventilācijas kanālos, vēsta LTV1 raidījums "Panorāma".
Piemēroti pirmie sodi par nepareizi uzstādītiem tvaika nosūcējiem (2)
Kopš gada sākuma iedzīvotājiem var tikt uzlikts sods, ja tvaika nosūcējs, kas uzstādīts virs gāzes plīts, novadīts dabīgās ventilācijas kanālā. Šādos gadījumos nosūcējs bloķē ventilāciju, un gāze var uzkrāties telpā, radot sprādziena risku. Sods par šādu pārkāpumu fiziskām personām ir sākot no 30 eiro. Lielākoties ugunsdrošības uzraugi pārbaudēs dodas, atbildot uz iedzīvotāju sūdzībām.
Cik reizes par nepareizu nosūcēja uzstādīšanu piemērots sods, VUGD pagaidām nevar pateikt tāpēc, ka statistiku apkopojot tikai reizi gadā.
"Šobrīd ir piemērotas piespiedu naudas, bet tādu gadījumu ir ļoti maz. [..] Mēs nepārbaudīsim un neesam spējīgi pārbaudīt visus dzīvokļus. Jebkurā gadījumā mūsu pārbaužu mērķis nav cilvēku sodīšana. Pirmkārt, tā ir sabiedrības informēšana, normu izskaidrošana un administratīvo aktu sastādīšana bez soda naudas," norādīja VUGD pārstāvis Aleksandrs Drozds.
Pašlaik VUGD plāno grozīt vairāk nekā simt dažādas ugunsdrošības prasības. Piemēram, ventilācijas kanāli būs jātīra vismaz reizi piecos, nevis trijos gados. Mainīti arī nosacījumi par ugunsdrošības instruktāžu biežumu dažādās iestādēs, kā arī noteikts, ka ugunsdrošības instrukcijas jāizvieto arī būvobjektos.
Uz visiem iedzīvotājiem no nākamā gada sākuma attieksies jau pieņemtā prasība, ka katrā mājoklī jābūt uzstādītam dūmu detektoru.
"Statistika liecina, ka dzīvojamā sektorā ir vislielākais ugunsgrēku skaits, un lielākais bojāgājušo cilvēku skaits arī ir dzīvojamajā sektorā. Līdz ar to, uzstādot dūmu detektoru savā mājoklī, mēs sevi pasargāsim no ugunsgrēka," norādīja VUGD pārstāvis.
Ugunsdzēsēji iesaka dūmu detektoru uzstādīt guļamistabā, lai gan noteikumos nav norādīts, kurā vietā tam jābūt. Pērnā gada sākumā VUGD pasūtītā aptauja liecināja, ka dūmu detektorus dzīvesvietās bija uzstādījuši tikai deviņi procenti iedzīvotāju.