Kaķus ieteicams kastrēt aptuveni sešu mēnešu vecumā, savukārt suņa kastrēšana atkarīga no šķirnes. Mazo šķirņu suņi nobriest agrāk, lielo šķirņu suņi – vēlāk, tādēļ vecums var variēt no sešiem mēnešiem līdz vienam gadam. Taču visi gadījumi ir individuāli jāpārrunā ar veterinārārstu, kurš novērtēs mājdzīvnieka veselības stāvokli un, vispareizākajā gadījumā, paņems arī asins analīzes.
Kā norāda eksperts, nokavēt kastrāciju nav iespējams, taču pētījumi liecina - ja dzīvnieks tiek kastrēts līdz pirmajai meklēšanās reizei, risks saslimt ar piena dziedzeru audzējiem tiek samazināts līdz minimumam, savukārt, ja tiek sterilizēts pēc pirmās meklēšanās vai ar katru gadu vēlāk, tad šis risks arvien palielinās.
„Es iesaku dzīvnieku sterilizēt pirms pirmās meklēšanās. Protams, ja tas ir nokavēts, nav par vēlu, taču kaut ko gaidīt un vilkt garumā noteikti nevajadzētu,” skaidro speciālists.
Kā katrai procedūrai, arī mājdzīvnieku sterilizācijai ir savi plusi un mīnusi. Veterinārārsts skaidro, ka ir bijuši gadījumi, kad dzīvnieks pēc kastrācijas vai sterilizācijas izjūt sāpes, tāpēc kļūst agresīvs pret cilvēkiem, taču lielākajā daļā gadījumu, ja brūce tiek apkopta pareizi, notiek tieši pretējais – mājdzīvnieki pēc sterilizēšanas paliek mierīgāki, neskrien prom no mājām un viņiem samazinās iespēja saslimt ar prostatas audzēju (suņiem) un piena dziedzeru iekaisumiem (kaķenēm un kucītēm).
Turklāt gan kaķiem, gan suņiem, ja netiek veikta sterilizācija, rodas daudz lielāks risks saslimt ar slimībām, kas saistītas ar dzimumorgāniem.