Ikkatrs izvēlas brīvo laiku pavadīt pēc saviem ieskatiem - dažus uzrunā vietējo mežu sniegtais miers un svaigais gaiss, citus ik pēc pāris mēnešiem vilina silto zemju saule. Šī stāsta varonis, kura identitāti esam anonimizējuši, baudu gūst apmeklējot vietas, par kuru eksistenci vairums nenojauš un pat neiedomājas tās meklēt.
Portāls "Apollo" atgādina - šis "vaļasprieks" ir ne vien potenciāli dzīvībai bīstams, bet arī nelikumīgs.
Par "bradātāju" piedzimst, nevis kļūst
"Katram šī nodarbe nozīmē ko citu un katrs tai ir pievērsies savu iemeslu dēļ – es varu atklāt tikai savu pieredzi," jau pašā sarunas sākumā bilst Jānis (vārds mainīts). Vīrietis, kurš darbojas militārajā nozarē, atklāj - viņaprāt, par īstu bradātāju (termins, ar kuru apzīmē pamesto objektu pētniekus) piedzimst, nevis kļūst.
"Bērnību pavadīju laukos, kur caurām dienām staigāju pa mežiem. Reizēm gadījās atrast pamestas viensētas – tas bija patiesi patīkami," stāsta Jānis.
Kad vīrietis jau pieaugušā vecumā pārvācies uz Rīgu, viņš kādas pastaigas laikā Mežaparkā ieraudzījis pirmo sētu, kas bijusi tik gara, ka radies jautājums – "kas gan tai ir otrā pusē?"
Jānis atradis vietu, kur sētai bijis iespējams tikt pāri, un atradis termināli. Vīrietis atminas, ka tajā laikā tas bijis pilnībā pamests.
"Tur nebija nekādas kustības, neviena cilvēka. Ļoti baudāms objekts, ļoti baudāma pieredze. Man bija "āķis lūpā" – sapratu, ka pamestas industriālās būves ir tas, ko meklēšu vēl vismaz pāris nākamos gadus," stāsta Jānis. Viņam tobrīd bijuši vien 19 gadi.