Vai ir iespējams izkustināt Zemi no tās orbītas? Kā to varētu izdarīt no inženierijas viedokļa? Uz šo jautājumu izdevumā "The Conversation" centies atbildēt kosmosa sistēmu inženieris Mateo Čeriotti.
Pieņemsim, ka mēs vēlamies Zemes orbītu novirzīt par 50% tālāk no Saules nekā tā tagad atrodas. Jau tagad ir izstrādātas tehnoloģijas, ar kuru palīdzību ir iespējams no savas orbītas izkustināt mazākus objektus, piemēram, asteroīdus, lai izvairītos no sadursmes ar tiem.
Dažas no tehnoloģijām ir balstītas uz impulsīvu un parasti destruktīvu rīcību, piemēram, kodolsprādzienu objekta tuvumā vai uz tā virsmas. Var izmantot arī tā saucamo "kinētisko triecienelementu". Tas ir tāds kosmosa kuģis, kas lielā ātrumā uztriecas asteroīdam un izsit to no savas orbītas. Bet neviens no šiem veidiem neder Zemei, jo, kā jau minēts, tie ir destruktīvi.
Citas tehnikas darbojas ar rūpīgu un nepārtrauktu spiediena izdarīšanu uz objektu, piemēram, velkoņa piemontēšana uz asteroīda virsmas vai asteroīda izbīdīšana no orbītas ar kosmosa kuģa palīdzību. Bet, diemžēl, arī šīs tehnikas neder mūsu planētai, jo tās masa, salīdzinot pat ar milzīgākajiem asteroīdiem, ir ārkārtīgi liela.
Varētu teikt, ka mēs jau tagad pamazām it kā bīdām Zemi ārā no tās orbītas, jo katru reizi, kad kāda zonde tiek palaista kosmosā, tas rada impulsu uz Zemi pretējā virzienā.